Ciepło! Gorąco! Powódź?

  Ciepło! Gorąco! Powódź?

  /edur/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Czy jeśli się ociepli wyleje San i inne rzeki w regionie?

  Czy jeśli się ociepli wyleje San i inne rzeki w regionie? ©S. Czwal

  Czy jeśli się ociepli wyleje San i inne rzeki w regionie?

  Czy jeśli się ociepli wyleje San i inne rzeki w regionie? ©S. Czwal

  Tak wygląda broszura "Poradnik na wypadek powodzi", którą rozdają strażacy. G. Stańczyk

  Tak wygląda broszura "Poradnik na wypadek powodzi", którą rozdają strażacy.
  (fot. G. Stańczyk)

  Mieszkańcy Podkarpacia z niepokojem śledzą prognozy pogody. Już pod koniec tego tygodnia ma się znacznie ocieplić. To oznacza gwałtowne roztopy. Czy grozi nam powódź?

  Z dnia na dzień ma być coraz cieplej. - Z początkiem przyszłego tygodnia temperatury będą znacznie przewyższały 10 stopni Celsjusza - dowiedzieliśmy się w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

  - Trzeba być przygotowanym na powódź - mówi Stanisław Stachura, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Urządzeń Wodnych i Melioracji. Szacuje, że w całym województwie zalega średnio 40 centymetrów śniegu. Na Podkarpaciu, którego powierzchnia ma 18 tysięcy metrów kwadratowych, jest zatem około 7 miliardów metrów sześciennych śniegu! W czasie roztopów zamieni się on w półtora miliarda metrów sześciennych wody! Takiej ilości nie są w stanie przyjąć podkarpackie zbiorniki retencyjne. Mają bowiem rezerwy w granicach 55 milionów metrów sześciennych.

  Czy zatem powódź jest pewna? - To zależy od tempa topnienia śniegu - pociesza Stanisław Stachura. Adam Sokół, kierownik tarnobrzeskiego oddziału Podkarpackiego Zarządu Urządzeń Wodnych i Melioracji: - Najgorzej będzie, jeśli w nocy będzie dodatnia temperatura. O wiele lepiej byłoby, gdyby były przymrozki. Nie pamiętam, żeby było tyle śniegu w regionie.

  Czy sztaby zarządzania kryzysowego są postawione na nogi?

  - Na razie leży śnieg, wiec nie ma takiej potrzeby - uspokaja Romuald Lipczyński, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

  Członkowie Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Mielcu już 9 marca spotkali się i rozmawiali na temat zagrożenia. - W czwartek mamy spotkanie robocze, na którym postawimy konkretne zadania do wykonania w razie powodzi - mówi Zenon Kamiński, szef zespołu.

  Specjaliści przyznają, że zalaniem najbardziej zagrożone są tereny wzdłuż małych, nieuregulowanych rzek. - Ale prawdziwa tragedia byłaby, jeśli przyszłaby potężna fala i nie daj Boże rozerwałaby wał. Wówczas podtopione zostałoby tysiące hektarów - mówi Stanisław Stachura. Podkreśla, że zabezpieczone są wały przeciwpowodziowe w naszym województwie wzdłuż Wisły.

  Strażacy od kilkunastu dni mieszkańcom terenów zagrożonych powodzią rozdają broszury z informacjami, jak zachować się w razie zalania.  W RAZIE POWODZI

  Przed zbliżającym się zagrożeniem powodziowym należy przygotować worki z piaskiem. Zwierzętom trzeba znaleźć takie miejsce, aby w chwili nadejścia powodzi same mogły ratować swoje życie. Kiedy pojawi się nagłe zagrożenie, należy wyłączyć główne zasilanie prądu i gazu. Cenne przedmioty należy przenieść na wyższe piętra, a drobne przedmioty przywiązać do stabilnych elementów, aby nie popłynęły. Trzeba zaplanować kilka miejsc ewakuacji i dróg ucieczki oraz sposób przeniesienia rodziny i wartościowych przedmiotów w bezpieczne miejsce. Osoby dorosłe nie powinny brać więcej niż 50 kilogramów bagażu.

  Na wypadek katastrofy należy mieć pod ręką: latarkę z zapasowymi bateriami, telefon komórkowy, niezbędny zapas jedzenia i wody, koce, ciepłe ubranie, śpiwory, apteczkę i niezbędne leki używane przez domowników oraz radio z zapasowymi bateriami.

  Obowiązują trzy kolory flag do komunikacji: biała oznacza, że ktoś chce opuścić dane miejsce, czerwona, że prosi o jedzenie i wodę, niebieska, że potrzebuje lekarza.

  /WK/
  STRAŻACY APELUJĄ

  Strażacy apelują, żeby nie uszkadzać wałów, czyli nie jeździć po nich, nie sadzić na nich drzew, nie uprawiać gruntu bliżej niż 3 metry od wału, nie stawiać budynków, ani nie kopać dołów, rowów czy studni bliżej niż 5 metrów od wału.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo