Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Welcome to Turbia!

/ZS/
Na lotnisku w Turbi jest jeszcze fragment betonowego pasa startowego. W dali widać wieżę kontroli lotów. Zdjęcie z pokazów lekkich konstrukcji lotniczych.
Na lotnisku w Turbi jest jeszcze fragment betonowego pasa startowego. W dali widać wieżę kontroli lotów. Zdjęcie z pokazów lekkich konstrukcji lotniczych. Z. Surowaniec

Tanie linie lotnicze już w przyszłym roku będą korzystać z portu lotniczego w Turbi koło Stalowej Woli. To stworzy niebywałe możliwości dla mieszkańców regionu, przed którymi świat stanie otworem. Koniec z kłopotliwym dojazdem do najbliższych międzynarodowych lotnisk w Warszawie czy Krakowie. Niemieckie firmy, działające w specjalnej strefie ekonomicznej w Stalowej Woli - "Stahlschmidt", "Rial", "NiRoVe" oraz Aeroklub Stalowa Wola, powołały spółkę, która zajmie się budową portu i hali odpraw w Turbi.

Na razie lotnisko w Turbi jest lotniskiem trawiastym i korzystają z niego lekkie samoloty. Konieczna więc będzie budowa betonowego pasa długości 1800 metrów. Zadanie jest o tyle łatwe, że jeszcze w czasie wojny w Turbi istniał taki pas, rozebrany po wojnie. Dostawą wysokiej jakości betonu zainteresowana jest Elektrownia "Połaniec", która w ubiegłym roku przekazała po atrakcyjnej cenie cement na budowę w Stalowej Woli odcinka betonowej ulicy Kwiatkowskiego wiodącej do specjalnej strefy. Teraz okazuje się, że było to testowanie tego materiału.

Na lotnisku istnieją hangary, niewielkiej modernizacji wymagać będzie istniejąca wieża lotów. Niestety, jak się dowiedzieliśmy, w pierwszym okresie w Turbi nie byłyby odprawiane wielkie samoloty pasażerskie typu Boening 707. Po uwagę bierze się holenderski turbośmigłowiec ATR-42 72 i brazylijski "Embrarer". Tania linia lotnicza (mówi się o Ryanair, który już rozpoczął loty w Polsce) obsługiwałaby europejskie połączenia. Bilet z Turbi do Londynu kosztowałby tylko 14 euro. Jeśli jednak interes przyniesie zyski, będzie można myśleć o dalszej rozbudowie lotniska i być może nawet połączeniach do Stanów Zjednoczonych.

Zachwycone pomysłem są władze samorządowe. Wójt gminy Zaleszany Andrzej Karaś wspomniał, że powstanie portu lotniczego byłoby ukoronowaniem jest rządów. Starosta Bronisław Tofil zapewnił, że ta inwestycja będzie przez podległe mu służby traktowana wyjątkowo życzliwie, co oznacza natychmiastowe podejmowanie decyzji, związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę i pomoc w ulgach inwestycyjnych.

O zaawansowaniu prac przy budowie portu lotniczego świadczy choćby to, że w sali konferencyjnej na lotnisku doszło w tym tygodniu do spotkania prezydentów Stalowej Woli i Tarnobrzega oraz burmistrzów Sandomierza i Niska, a także starostów okolicznych powiatów z szefami niemieckich spółek. Samorządowcy zadeklarowali wszelką pomoc, łącznie z poręczeniem kredytów bankowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie