Obradują raz w roku

  Obradują raz w roku

  /AD/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Obradują raz w roku

  ©Echo Dnia

  Obradują raz w roku

  ©Echo Dnia

  Echo Dnia

  (fot. Echo Dnia)

  Tylko raz w roku salę konferencyjną Urzędu Miejskiego w Mielcu zajmują zamiast dorosłych radnych - radni kilkunastoletni. Wczoraj był właśnie taki dzień. Radni na obradach uchwalili: niech dyrektorzy mieleckich szkół wzbogacą biblioteki o książki o tematyce europejskiej, a uczniowie przygotują prezentację na temat "Uczeń naszej szkoły - mielczaninem, Polakiem, Europejczykiem"

  Dorośli i dzieci zamienili się rolami, bo wczoraj najmłodsi mieli swoje święto - Dzień Dziecka - i w ten sposób postanowili je uczcić.

  Mali radni mówili o swoich prawach i obowiązkach, bo to jest dla nich ważne. - Żeby dokładnie wiedzieć, czy jeśli dorosły nam czegoś zabrania, przypadkiem nas nie krzywdzi - tłumaczyli.

  W grudniu zeszłego roku Szkołę Podstawową nr 6 w Mielcu odwiedziła Krystyna Błotnicka, rzecznik praw dziecka działający przy rzeszowskim kuratorium oświaty i na wczorajszej sesji uczniowie tej szkoły opowiedzieli, co ważnego od niej usłyszeli. Podsumowywali, że trzeba nauczyć się upominać o swoje prawa, ale trzeba też pamiętać, że inni również mają prawa. Podawali instrukcję przedstawioną przez panią rzecznik, kiedy coś się dzieje złego: trzeba najpierw zwrócić się o pomoc do wychowawcy, pedagoga, a następnie dyrektora. Gdy to nie przyniesie efektu, do rzecznika. Numer telefonu Krystyny Błotnickiej to 867 11 36.

  Mali radni wymieniali swoje prawa: prawo do edukacji, do wypowiedzi i informacji, do wyrażania opinii, do swobody myśli, do jawnej i uzasadnionej oceny za naukę. Podawali też obowiązki: godnie reprezentować szkołę, uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, kulturalnie zachowywać się w szkole i poza nią, odnosić się z szacunkiem do nauczycieli.

  Które z tych praw i obowiązków są według uczniów najważniejsze? W mieleckiej "szóstce" uczniowie klas piątych odpowiadali na pytania ankietowe dotyczące tego zakresu. Dla ponad połowy najważniejsze jest prawo do edukacji. Wśród obowiązków za najistotniejsze uważają uczestniczenie w zajęciach szkolnych (tak odpowiedziało 42 procent ankietowanych).

  Radni przyjęli uchwałę do zrealizowania w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wezwali uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów w Mielcu, żeby przygotowali prezentację na temat "Uczeń naszej szkoły - mielczaninem, Polakiem, Europejczykiem". Dorosłym zadali, aby wzbogacili księgozbiory bibliotek szkolnych pozycjami o tematyce europejskiej. I zapowiedzieli kolejną sesję na 1 czerwca 2006 roku.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo