Słuchali w napięciu

  Słuchali w napięciu

  /AD/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

  Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ©A. Dziekan

  Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

  Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ©A. Dziekan

  Wielka gratka dla melomanów w Mielcu. W sobotę rozpoczął się VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Wystąpił zespół madrygalistów "Capella Cracoviensis" oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Krakowskiej. W najbliższą niedzielę kolejny występ - "Skaldowie" symfonicznie.

  Mielecki festiwal to wakacyjna propozycja dla miłośników muzyki poważnej. W jego ramach odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy kilka koncertów.
  Pierwszego mielczanie mieli okazję posłuchać w sobotę w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wystąpił zespół madrygalistów "Capella Cracoviensis", który wykonał utwory Heandla ("Gloria"), Bacha ("Magnificant") i Charpentiera ("Preludium").

  - To stopniowanie napięcia było niezwykłe - opowiadał po koncercie jeden ze słuchaczy. - Nie wiem, czy to było jakoś świadomie zaplanowane, ale podobało mi się, że nie pojawił się od razu cały zespół, ale przy każdym utworze przed publiczność wychodzili kolejni jego członkowie i dołączali do gry.

  Koncert zorganizowany został trochę z myślą o członkach zjazdu "Solidarności", który w tym samym dniu odbył się w Mielcu.

  Następny koncert odbędzie się w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury. Mielczanie posłuchają Skaldów symfonicznie. Będą założyciele tego zespołu bracia Andrzej i Jacek Zielińscy oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Swiętokrzyskiej z dyrygentem Bogdanem Jarmołowiczem.  NIE TYLKO ORGANY

  Festiwal muzyczny odbywa się w Mielcu od 1998 roku. Najpierw nosił miano "Organowego". Na początku bowiem dawał on mielczanom możliwość posłuchania koncertów organowych w kościele pw. MBNP - organy tam zainstalowane są jednymi z najlepszych w Polsce. Od 2001 roku przybrał nazwę "Muzycznego", bo oprócz koncertów organowych, ma od tego roku w programie koncerty solistów, zespołów kameralnych, chórów i orkiestr.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo