Z pieniędzmi od premiera

  Z pieniędzmi od premiera

  /AD/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  14 młodych ludzi w powiecie mieleckim zostało stypendystami prezesa Rady Ministrów. Miesięcznie będą dostawać 258 złotych. Żeby w ogóle mogli zacząć myśleć o tych pieniądzach, musieli osiągnąć w szkole średniej w miniony roku szkolnym średnią ocen co najmniej 4,75.

  Każda szkoła średnia pod koniec roku szkolnego poszukuje jednego ucznia, który spełniłby kryteria - średnia co najmniej 4,75, duże zdolności w jakiejś jednej dziedzinie wiedzy, z której ma szóstki. Ucznia zgłasza jako kandydata do stypendium premiera.

  - Zawsze musi to być jeden uczeń z jednej szkoły. Jeśli jest to zespół szkół, placówka zgłasza tylu uczniów, ile typów szkół działa w ramach tego zespołu - wyjaśnia Maria Warchoł, wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

  W powiecie mieleckim warunki spełniło 14 uczniów, między innymi Anna Gutkowska z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Mielczanka mówi, że o szansie na stypendium dowiedziała się pod koniec minionego roku szkolnego. Dla niej wyróżnienie to duża niespodzianka.

  - Co się robi, żeby je otrzymać? Uczy się. Dużo? Z tych przedmiotów, które mnie interesują, wiedza sama przychodzi. Nad innymi trzeba posiedzieć - opowiada Ania.

  Stypendystka nie ma problemów z językiem polskim, angielskim i niemieckim. Bo przedmioty humanistyczne to dla niej pestka. Uwielbia czytać. Wybiera literaturę współczesną. Więcej wysiłku wkłada w matematykę, chemię i fizykę.

  Na co wyda pieniądze? Na książki i na dojazdy do szkoły, bo mieszka w Borowej koło Mielca.

  Stypendyści nie dostają pieniędzy co miesiąc. Otrzymają je w dwóch transzach. Do końca listopada pieniądze za pierwszy semestr i do końca kwietnia za drugi semestr.  STYPENDYŚCI

  Pozostali stypendyści ze szkół w powiecie mieleckim: Mateusz Wilk (I LO w Mielcu), Michał Kozłowski (II LO w Mielcu), Małgorzata Łaz (Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu), Michał Lupa (techników Zespołu Szkół w Mielcu), Sylwia Szala (liceum ogólnokształcące Zespołu Szkół w Mielcu), Kinga Gmyr (liceum profilowane Zespołu Szkół w Mielcu), Dominik Winiarz (techników Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu), Ewelina Wąż (liceum profilowane Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu), Anna Gasior (technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu), Beata Adamczyk (liceum profilowane Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu), Michał Soja (technikum Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rzemieniu), Ewelina Ogorzałek (liceum ogólnokształcące Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim), Katarzyna Garncarz (liceum profilowane Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo