Już dość szarości

  Już dość szarości

  /AD/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kazimiera Szczepanik: - Przed zimą muszę jeszcze przekopać skwer i powycinać to, co niepotrzebne.

  Kazimiera Szczepanik: - Przed zimą muszę jeszcze przekopać skwer i powycinać to, co niepotrzebne. ©A. Dziekan

  Kazimiera Szczepanik z Mielca rusza na swój skwer już po godzinie 6 rano. Zaczyna od podlewania. Przynosi nawet kilkadziesiąt wiaderek wody z pobliskiej studni. Później pielenie i przesadzanie. I tak do później jesieni. Za te pracę ktoś ją jednak docenił. Pani Kazimiera znalazła się w gronie osób, które zostały wyróżnione w konkursie na najładniejszy balkon i skwer.

  Ten konkurs to inicjatywa Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Spółdzielczego Domu Kultury w Mielcu. Dotyczy mieszkańców osiedli Lotników, Kopernika, Żeromskiego, Szafera i Smoczki, zarządzanych przez spółdzielnię.

  Na początku lata przyjmowane są zgłoszenia. - Mieliśmy ich w sumie około stu - mówi dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury Jadwiga Klaus.

  Później komisje konkursowe odwiedzają wskazane adresu i oglądają balkony oraz skwery. Na końcu przyznawane są wyróżnienia. Nie ma pierwszych i drugich miejsc. - Jeszcze dokładnie nie policzyliśmy, ale tych wyróżnień będzie około 50 - dopowiada Jadwiga Klaus.

  Wśród wyróżnionych jest też Kazimiera Szczepanik. Mieszka w wieżowców przy ulicy Pułaskiego. Nieopodal jest skwerek. Kilka lat temu postanowiła się nim zająć.

  - Bardzo to lubię - mówi. Jej pasja może jednak budzić zdziwienie. Bo pani Kazimiera zupełnie sama zajmuje się sporym kawałkiem ziemi. A trzeba do tego nie lada wysiłku.

  Opowiada: - Trzeba dużo podlewać. Dziennie nawet kilkadziesiąt wiaderek. A studnia jest daleko. Muszę chodzić po wodę 50 metrów w jedną stronę.

  Przy kwiatach jest też sporo innej roboty. Pani Kazimiera wymienia: - Na wiosnę pięknie w kwitły tulipany. Są też hiacynty, liliowce, lilie, goździki kamienne, juka, a teraz zakwitły ziemowity. Wyglądają, jak krokusy, tylko, że są niebieskie.

  Nasiona i cebulki mielczanka kupuje za własne pieniądze. Sama też nawozi swoje grządki.

  Skwerowi poświęca kilka godzin dziennie. - Przychodzę po godzinie 6 rano, a wracam do domu przed godziną 10.

  Jadwiga Klaus: - Takie inicjatyw biorą się stąd, że ludzi nie chcą już szarości w mieście.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo