Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstydzą się lekarza

/WK/
Mammobus wykonujący badania profilaktyczne raka piersi i szyjki macicy Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych  Fundacji S.O. S. Życie w Mielcu
Mammobus wykonujący badania profilaktyczne raka piersi i szyjki macicy Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji S.O. S. Życie w Mielcu A. Dziekan

Mieszkanki naszego województwa lekceważąco podchodzą do profilaktyki wykrywania nowotworów piersi i szyjki macicy. Większość pań, zwłaszcza tych po 30 roku życia po prostu wstydzi się wizyt u lekarza. Specjaliści przypominają - rak wcześnie wykryty w większości przypadków jest uleczalny. Do tego potrzebne jest jednak regularne badanie. O profilaktyce od lat głośno mówi się zwłaszcza w październiku, miesiącu wali z rakiem piersi.

Co roku w naszym kraju rak piersi wykrywany jest u 10 tysięcy kobiet. Z tego połowa umiera. Podobnie jest z rakiem szyjki macicy. Na cztery tysiące zachorowań rocznie umiera dwa tysiące pań. Winę za tak zatrważające wyniki ponoszą przeważnie same kobiety.

- Największy problem jest z profilaktyką. Rak nadal jest uważany przez kobiety za chorobę wstydliwą. Może wśród młodych osób to myślenie się zmieniło, ale starsze panie, niestety, nadal mają do tego takie podejście. Dlatego nie badają się - tłumaczy Kinga Bielec, koordynator skryningu w Ośrodku Diagnostycznym Chorób Nowotworowych Fundacji S.O.S. Życie w Mielcu. Jej słowa potwierdzają wyniki badań. W zeszłym roku z 31 634 mieszkanek naszego regionu zaproszonych na badania profilaktyczne wykrywania raka piersi zgłosiło się 35 procent pań. U 34 stwierdzono nowotwory złośliwe. U prawie 500 wykryto zmiany, które nie leczone mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Jeszcze mniej pań zgłosiło się na badania profilaktyczne raka szyjki macicy. Choroby, której nie spotyka się w krajach zachodnich, a u nas zbierającej coraz większe żniwo.

- Zaproszenia na badania wykrywania raka macicy prowadzone od 1 lipca 2004 roku do 11 kwietnia tego roku wysłano do 412 384 mieszkanek Podkarpacia. Badania cytologiczne wykonano u 19 900 pań, bo tyle tylko się zgłosiło. Zmiany, czyli różnego rodzaju zapalenia, infekcje, które nie leczone mogą doprowadzić do choroby stwierdzono u 8 299 mieszkanek naszego województwa. W przypadku 46 kobiet podejrzewano, a u ośmiu wykryto raka szyjki macicy - mówi Kinga Bielec. - Ten rodzaj raka rozwija się 10 lat. Przez to, że nasze mieszkanki nie chodzą do ginekologów, są strasznie zaniedbane. A nawet kiedy lekarz wykrywa u nich jakieś zmiany, ciężko namówić je do leczenia. Po prostu to lekceważą. Po urodzeniu ostatniego dziecka większość stwierdza, że ginekolog nie jest im już potrzebny. Dlatego jeżeli dochodzi już do wykrycia choroby, zwykle jest zbyt późno na wyleczenie.

JAK BADAĆ SWOJE PIERSI?

Piersi badaj tydzień po menstruacji, a jeżeli nie miesiączkujesz to w te same dni każdego miesiąca. Po menopauzie badaj się raz w miesiącu. Obejrzyj swoje piersi w lustrze, sprawdź, czy są jednakowe. Zwróć uwagę na wygląd, kolor skóry i brodawek. Zwróć uwagę, czy brodawki obu piersi po uniesieniu rąk do góry są jednakowe. Uciśnij lekko brodawkę i oceń, czy nie występuje krwawienie lub wyciek. Badanie piersi wykonuj w dwóch pozycjach: na stojąco z łokciem uniesionym w górę i leżąc z poduszką podłożoną pod ramię. Całą powierzchnią palców, ruchami okrężnymi, delikatnie uciskając, badaj dokładnie pierś i okolice pachy. Poznaj budowę swoich piersi, abyś umiała ocenić zmiany w nich zachodzące.

NA BADANIA

Mammobus wykonujący badania profilaktyczne raka piersi i szyjki macicy Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji S.O. S. Życie w Mielcu od dzisiaj do piątku będzie stał na parkingu przy TVP w Rzeszowie. Na bezpłatne badanie piersi mogą przyjść panie w wieku od 50 do 69 lat. Kobiety w wieku 30 - 59 lat będą miały wykonywane bezpłatne badania cytologiczne. Badania są wykonywane w ramach programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy z funduszu Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie