Najlepsi na liście

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Firma "Onduline Producion" z Mielca wytwarzająca bitumiczne pokrycia dachowe w specjalnej strefie ekonomicznej, została laureatem nagrody "Dobra Firma 2005" w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez "Rzeczpospolitą". Znalazła się w gronie dwudziestu najlepszych firm wyłonionych z listy 2000 polskich przedsiębiorstw. To jedyna firma na Podkarpaciu, która otrzymała tę prestiżową nagrodę.

  "Onduline" zatrudnia 84 osób i produkuje pokrycia dachowe w większości na eksport. Na rynki zagraniczne trafia 70 proc. produkcji, głównie do Rosji i na Ukrainę. W ubiegłym roku zarobiła na czysto 26,3 mln zł i osiągnęła bardzo wysoki wskaźnik inwestycji 32,6 proc.

  Wśród nominowanych do nagrody "Dobra Firma" załapała się z Podkarpacia tylko ATS Stahlschmidt&Maiworm ze Stalowej Woli, ubiegłoroczny laureat. To, że ta spółka zatrudniająca 806 ludzi i wytwarzająca koła aluminiowe do aut osobowych i elementy korpusu silników, znalazła się w tym gronie jest naprawdę dużym wyróżnieniem. O jej doskonałej kondycji świadczy zysk netto wynoszący 81,3 mln zł.

  Wśród stu najlepszych przedsiębiorstw wyłonionych z "Listy 2000" na jedenastym miejscu znalazły się Zakłady Chemiczne "Siarkopol" w Tarnobrzegu, zatrudniające 500 osób. O tak wysokiej pozycji w tej grupie zdecydowały wydatki na działalność badawczo-rozwojową, sprzedane licencje i uzyskane patenty.

  W grupie najbardziej rentownych przedsiębiorstw na dwunastym miejscu znalazł się "Uniwheels Produktion" ze Stalowej Woli, dawny "Rial Aluguss", wytwarzający aluminiowe koła do samochodów i zatrudniający 250 osób. A na miejscu 21 mielecki "Lear Automotive EEDS". Wśród przedsiębiorstw najwięcej inwestujących na czwartym miejscu znalazła się "Toora Poland" z Niska, wytwarzająca m.in. felgi aluminiowe i grzejniki. W ubiegłym roku "Toora" przeznaczyła na inwestycje 139,5 mln zł i osiągnęła wskaźnik inwestycyjny 96,9.

  Na "Liście 2000" znalazły się także z naszego regionu Elektrownia Stalowa Wola (864 miejsce), Huta Stalowa Wola (247) oraz wchodzące w skład HSW spółki, które w tym roku zostały sprzedane - Huta Stali Jakościowych (601), Zakład Kuźnia Matrycowa (1098), Zakład Metalurgiczny (523).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo