Jak wyjść z poślizgu?

  Jak wyjść z poślizgu?

  Krzysztof URBAŃSKI

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Rozmowa z Karolem Ziółko, kierowcą rajdowym z Mielca

  * W niedzielę Automobilklub Mielecki organizuje pierwszą lekcję w Zimowej Szkole Jazdy. Na czym będzie ona polegać?

  - Na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, za "Hotelem Polskim", przygotowany będzie specjalny, zimowy plac, na którym będzie można spróbować kontrolowanej jazdy z poślizgami. Chodzi o to, by kierowcy, którzy mają rajdową żyłkę, mogli pojeździć trochę inaczej, bardziej luźno niż podczas normalnej jazdy po drogach publicznych.
  Tam obowiązują surowe przepisy ruchu drogowego, poza tym w normalnych ulicznych warunkach wprowadzanie pojazdu w poślizg jest niebezpieczne. Tu nie będzie żadnych wysokich band, a jedynie płaski, oznakowany teren, na którym będzie można pojeździć "na ręcznym" oraz wykonać kilka innych "figur" samochodem na śniegu.

  * Ale zabawa to nie jedyny powód zorganizowania tej imprezy?

  - Absolutnie nie. Przede wszystkim chodzi o nabycie nawyków podczas jazdy po śliskiej nawierzchni. Niestety, nie każdy kierowca wie, jak zapanować nad pojazdem, który wpadł w poślizg. Podczas kursów nauki jazdy instruktorzy tłumaczą te manewry tylko "na sucho", czyli teoretycznie. U ans pod okiem fachowców będzie można samemu wprowadzić samochód w poślizg i próbować go wyprowadzić.

  * Kim są fachowcy, o których mówiłeś?

  - To członkowie Automobilklubu Mieleckiego, zawodowi kierowcy oraz kierowcy rajdowi, tacy jak choćby ja. Swój przyjazd do Mielca zapowiedział także wielokrotny mistrz Polski w rajdach Marek Ryndak, który do Mielca przyjedzie wprost z rajdu zimowego. Zaplanowaliśmy też specjalny pokaz.

  * Czy to będzie bezpieczne?

  - Oczywiście. Każdy kierowca startujący w Zimowej Szkole Jazdy będzie przeszkolony, po jakim torze ma się poruszać i jak ma wyglądać jego przejazd. Sama publiczność będzie oglądać popisy z bezpiecznej odległości.

  * Dziękuję za rozmowę.  Każdy, kto przyjedzie własnym samochodem

  Zimowa Szkoła Jazdy odbędzie się w niedzielę na boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za "Hotelem Polskim". Udział w niej może wziąć każdy kierowca posiadający prawo jazdy, który przyjedzie własnym samochodem. Zgłoszenia przyjmowane będą przed godziną 11 w niedzielę u organizatorów. Uczestnictwo w Zimowej Szkole Jazdy jest bezpłatne.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo