Kolejny pomysł na lotnisko

  Kolejny pomysł na lotnisko

  (krs)

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  - Radny Daniel Kozdęba uważa, że Lotnicze Centrum Szkoleniowe może z powodzeniem wpisać się w projekt Parku Przemysłowego. - Jedno nie wyklucza drugiego

  - Radny Daniel Kozdęba uważa, że Lotnicze Centrum Szkoleniowe może z powodzeniem wpisać się w projekt Parku Przemysłowego. - Jedno nie wyklucza drugiego - mówi. ©K. Urbański

  Im bliżej rozpoczęcia działania mieleckiego Parku Przemysłowego, który miałby się mieścić na części dawniej należącej do lotniska, tym więcej pojawia się koncepcji jej zagospodarowania. Kolejny pomysł przedstawił na wczorajszej sesji rady powiatu, radny Daniel Kozdęba. Według niego, Mielec ma duże szanse na stworzenie lotniczego centrum szkoleniowego, którego powstanie nie kłóciłoby się z ideą parku.

  Koncepcja Daniela Kozdęby, który, przypomnijmy, jest także wiceprezesem rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, polega na zbudowaniu w Mielcu centrum szkoleniowego w oparciu o już działające w Polsce instytucje, które się tym zajmują. Jedną z nich ma być prywatna szkoła pilotażu z Mielca, która zamierza tu nie tylko szkolić pilotów awionetek, ale także fachowców zasiadających za sterami samolotów doświadczalnych.
  To jednak nie jedyna instytucja, która miałaby być zainteresowana wykorzystaniem mieleckiego lotniska. Jak mówi Daniel Kozdęba, wkrótce Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, który do tej pory działa na lotnisku w Jasionce, może nie mieć możliwości funkcjonowania. Ten port lotniczy nie tylko ma zwiększać liczbę lotów pasażerskich, ale także uruchomić bazę serwisową dla samolotów taniego przewoźnika. Oznacza to, że loty małych samolotów szkoleniowych nie będą możliwe.

  - Już dwa miasta, Krosno i Stalowa Wola, rozpoczęły rozmowy z Politechniką na temat ściągnięcia OKL do siebie. Jednak te miasta nie mają tak dobrze rozbudowanej infrastruktury lotniskowej jak Mielec - powiedział Daniel Kozdęba. Dodaje, że rozmawiał już z rektorem i prorektorem Politechniki, którzy wstępnie wyrażają zainteresowanie tematem przeniesienia Ośrodka do Mielca. - Park Przemysłowy nie eliminuje możliwości rozbudowy centrum szkoleniowego, nawet w oparciu o Politechnikę Rzeszowską - powiedział radny.

  Co Mielec by na tym zyskał? Przede wszystkim oddział wyższej uczelni z jej instytutem lotniczym. Jego działalność może rozwinąć infrastrukturę samego lotniska oraz ściągnąć do Mielca pilotów z całej południowo-wschodniej Polski. - Lotnisko pod Rzeszowem zostanie prawdopodobnie zamknięte dla lotów szkoleniowych, a najbliższe podobne jest w Katowicach. Dlatego jeśli udałoby się połączyć Park Przemysłowy z ośrodkiem szkolenia pilotów, mogłoby powstać największe w Polsce tego typu centrum - zaznaczył Daniel Kozdęba.

  A jak ten pomysł zareagowali inni radni? Kazimierz Królikowski przyznał, że zgadza się z tym planem, lecz według niego, problemem może być sfinansowanie projektu. - Potrzeba na to ciężkich milionów. Skąd to wziąć? Uważam jednak, że propozycja jest tak atrakcyjna, że trzeba doprowadzić do spotkania wszystkich zainteresowanych stron - dodał. Podobnego zdania byli także inni radni. Ustalili, że ten temat trzeba poruszyć w gronie zainteresowanych firm i instytucji, wśród których znalazłby się m.in. właściciel lotniska i jego główni użytkownicy oraz przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej i władze miasta.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo