Znowu urlopy?

  (krs)

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wszystko wskazuje na to, że 13 i 14 marca nastąpi lekarze z podkarpackich szpitali znów będą protestować. Jeśli w ciągu najbliższych dni nie znajdą się dla nich pieniądze na podwyżki, wezmą urlopy.

  Przypomnijmy, że lekarze zatrudnieni w publicznej służbie zdrowia, głównie w szpitalach, domagają się 30-procentowych podwyżek pensji. 20 lutego w kilkunastu szpitalach Podkarpacia 1000 medyków złożyło wnioski o urlop. Nie pracowały przyszpitalne przychodnie, nie wykonywano zaplanowanych zabiegów i nie było przyjęć do szpitali. Mimo tej akcji w wielu placówkach nie ma pieniędzy na podwyżki.

  - Dlatego będzie "powtórka z rozrywki", czyli lekarze wezmą urlop 13, a jeśli nie będzie efektu to także 14 marca - zapowiada Zdzisław Szramik, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu.

  - Wielu dyrektorów uważa, że podwyżki mogą "rozłożyć" szpital, ale takie myślenie jest błędne. Kwota, o której mówimy, w przypadku mojej placówki, czyli Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, tylko 2 proc. budżetu - wylicza przewodniczący. Jeśli zaplanowana na 13 i 14 marca akcja nie przyniesie rezultatów, lekarze zapowiadają strajk.

  Przeprowadzona w lutym akcja zwróciła uwagę rządu na problem podwyżek. Odbyło się nawet spotkanie w tej sprawie przedstawicieli lekarzy z ministrem zdrowia. Jednak medycy mówią, że obietnice złożone przez rząd są identyczne, jak te składane przez kolejne gabinety w ciągu ostatnich kilku lat.

  Lekarze nie obawiają się, że marcowa akcja zostanie źle odebrana przez pacjentów. - Po proteście w lutym odebraliśmy sygnały poparcia. Szacuję, że około 80 procent mieszkańców regionu nas popiera - przyznaje Zdzisław Szramik. Lekarze podkreślają, że to nie w pacjentów wymierzony jest protest i liczą, że społeczeństwo przyłączy się do tej akcji, zwłaszcza wtedy, gdyby medycy zdecydowali się rozpocząć protest, na przykład podczas marszu ulicami Warszawy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo