Dopłaty z opóźnieniem

  Dopłaty z opóźnieniem

  /ra/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wielu rolników chciałoby już złożyć wnioski o dopłaty obszarowe. Nie mogą tego zrobić, bo mało kto dostał potrzebne dokumenty. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, która miała wydrukować wnioski i mapki, nie wywiązała się na czas ze zlecenia. Kampania składania wniosków o dopłaty obszarowe opóźni się.

  Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 15 marca i ma trwać do 15 maja. Jednak Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa wystąpi do Komisji Europejskiej o przedłużenie terminu składania wniosków.

  Wszyscy rolnicy powinni otrzymać pocztą komplet dokumentów, tj. wnioski spersonalizowane (częściowo wypełnione) i lotnicze mapki, które mają im pomóc w wypełnieniu wniosków do 20 maja. Jeśli i te terminy będą zagrożone, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opracowane są plany awaryjne związane z drukowaniem wniosków.

  - Rolnicy powinni składać wnioski, gdy dostaną pocztą wnioski spersonalizowane i mapki - mówi Maria Fajger, dyrektor podkarpackiego oddziału regionalnego ARiMR. - Ci, którzy pierwszy raz będą ubiegać się o dopłaty, muszą jednak pojawić się Agencji, by dostać numer identyfikacyjny.

  Pracownicy ARiMR nie mogą pomagać w wypełnianiu wniosków, ale mogą to zrobić doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

  Na Podkarpaciu jest prawie 165 tysięcy rolników uprawnionych do otrzymania dopłat. Do tej pory złożyło wnioski tylko 202. Dopłaty mogą otrzymać tylko rolnicy posiadający minimum hektar ziemi. Jeśli dwóch lub więcej posiadaczy małych kawałków ziemi porozumie się ze sobą, także mogą wystąpić o dopłaty.

  Dopłatę dostaje użytkownik ziemi, niekoniecznie właściciel. Niezbędne jest więc ustalenie, kto złoży wniosek - dzierżawca, czy właściciel. Wciąż zdarzają się przypadki, że dwie osoby wystąpią o dopłatę do jednej działki.

  Nie wszyscy rolnicy otrzymali jeszcze ubiegłoroczne dopłaty. W województwie podkarpackim wypłacono dwie trzecie z nich.

  - Nasz oddział zajmuje pierwsze miejsce w wysyłaniu wniosków o płatności do centrali w Warszawie - informuje Maria Fajger. Zostały tylko najtrudniejsze przypadki.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo