Po spacerze bez butów

  Po spacerze bez butów

  (krs)

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Po spacerze bez butów

  ©K. Urbański

  Po spacerze bez butów

  ©K. Urbański

  Całkowicie zniszczone gumowe podeszwy butów to efekt spaceru nad Wisłoką w okolicach ogródków działkowych "Relax". Najprawdopodobniej obuwie mielczanina, mieszkańca starówki, zniszczyła silnie żrąca substancja.

  Kazimierz Godzisz spacerował w okolicy działek kilka dni temu. To był ostatni spacer przed wyjazdem za granicę. W pewnym momencie mężczyzna poczuł, że coś dziwnego dzieje się z jego butami.
  Okazało się, że gumowa podeszwa została niemal całkowicie roztopiona. - Gdyby buty roztopiły się jeszcze bardziej, teść mógłby mieć poparzone stopy - mówi zięć pana Kazimierza, Sławomir Basara.

  Wiesław Magda, dyrektor wydziału ochrony środowiska w starostwie powiatowym w Mielcu, wyjaśnia, że substancja, która uszkodziła obuwie, mogła być silnie żrąca. Wczoraj nie udało się znaleźć miejsca, gdzie mogła być rozlana. - Trudno więc powiedzieć, co to mogło być. To mogła być każda substancja organiczna lub nieorganiczna. Brak śladów na gruncie uniemożliwia jej zbadanie - mówi dyrektor. I dodaje, że skoro substancja reagowała z gumą podeszwy, to powinna być widoczna na trawie.

  Jak powiedział nam właściciel pobliskiego pola, w tym miejscu bardzo często wylewane są różne chemikalia. Mieszkańcy Mielca, którzy to robią, nie zdają sobie sprawy, że mogą w ten sposób narazić wiele osób spacerujących w tym rejonie. Mogą być to także dzieci, które często bawią się w trawie i na brzegu kanału.

  - Czy często mamy podobne sygnały? Nie umiem powiedzieć. Fakt, że takie sytuacje zdarzają się głównie wiosną, gdy mieszkańcy miasta robią porządki na swoich posesjach, w garażach i pomieszczeniach gospodarczych. Takich toksycznych lub żrących substancji pozbywa się wtedy, wylewając je do kanałów i ścieków - mówi dyrektor.

  Wiesław Magda zaznacza, że wylanie na przykład na łąkę lub kanału ściekowego substancji żrącej lub toksycznej jest przestępstwem ściganym z ustawy "Prawo wodne": - Kara jest zależna od skali szkody i zagrożenia, jakie ta osoba spowoduje. O jej wymiarze decyduje sąd.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo