Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!

/ZS, ram, krs/

STALOWA WOLA

Msza święta odprawiona wczoraj w południe w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli pod przewodnictwem księdza Jana Biedronia - rektora Seminarium Duchownego w Sandomierzu, była częścią obchodów Święta Narodowego 3 Maja i święta Matki Bożej Królowej Polski. Uczestniczyły w niej władze miasta i powiatu, naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kombatanci, harcerze z ZHR, księża i siostry zakonne.

Już w okresie naszego narodowego dzieciństwa Matce Bożej poświęcano kościoły. Po ślubach króla Jana Kazimierza jest naszą panią i królową. Chciejmy dzisiaj wpatrywać się w Jej oblicze, jednoczyć się z narodem, z rodakami żyjącymi w ojczyźnie i poza granicami kraju - powiedział na powitanie proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski ks. Edward Madej. Kapłan zachęcał także do modlitw w intencji wyniesienia na ołtarze sługi bożego Jana Pawła II.

"Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie: witaj Maj, piękny Maj, u Polaków błogi raj!" - słowa Mazurka 3 Maja przypomniał major Andrzej Półchłopek ze Związku Oficerów Rezerwy im. Józefa Piłsudskiego. Krótko wspomniał o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, drugiej na świecie po amerykańskiej nowoczesnej ustawy zasadniczej.

Po mszy świętej poczty sztandarowe i wierni przeszli przed świątynię, gdzie złożono wieńce pod tablicami upamiętniającymi zabitych i zamordowanych o wolność Polski.

TARNOBRZEG

W Tarnobrzegu uroczystości święta Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i wszystkich Polaków. Po nabożeństwie korowód pocztów sztandarowych prowadzony przez orkiestrę górniczą, przemaszerował na pobliski Plac Głowackiego, gdzie rozpoczęły się główne uroczystości.

- Znamy wszyscy słynny cytat z mickiewiczowskich "Dziadów" traktujący o narodzie, który jest jak zimna lawa, ale tylko z pozoru, z wierzchu, bo pod spodem jest żar, jest ogień - mówił prezydent Tarnobrzega Jan Dziubiński. - Niejednokrotnie Polacy dali wyraz temu żarowi i w chwilach ważnych dla Polski stawali na wysokości zadania dokonując heroicznych czynów.

W swoim wystąpieniu włodarz "siarkowego grodu" nawiązywał nie tylko do Konstytucji 3-go Maja, lecz również do lat PRL-u, które z ironią określił mianem lat czułej opieki Wielkiego Wschodniego Brata. Przypomniał też o zrywie solidarnościowym roku 1980 i osiągniętej w konsekwencji niepodległości.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że prezydent Dziubiński umiejętnie w roku wyborczym "przypomniał" mieszkańcom o ostatnich inwestycjach w mieście:

- Przebudowywane jest centrum miasta, co choćby widać patrząc z tego miejsca w kierunku ulicy Sandomierskiej, a równolegle nie zapomniane są rolnicze osiedla Tarnobrzega - kontynuował prezydent. - Kompleksowo wyremontowano wały wiślane i dziś nie musimy się bać o nasze domy i nasze mienie. Mówię o tych dokonaniach po to, aby uzmysłowić nam wszystkim, że prorocze wskazania autorów Konstytucji Majowej, były więcej niż właściwe.

Przy pomniku Bartosza Głowackiego głos zabrali także parlamentarzyści z Tarnobrzega, posłowie Dariusz Kłeczek i Władysław Stępień. W swoich wystąpieniach ten drugi nawiązał do obecnej sytuacji politycznej, apelując o "zaprzestanie sporów dla dobra narodu i wszystkich Polaków".

Ciekawym elementem wczorajszych uroczystości była prezentacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Młodzież szkolna w swojej inscenizacji przypomniała zarówno uchwalenie Konstytucji 3-go Maja, jak i poprzedzające je spory, ale też sporo miejsca poświęciła zrywowi solidarnościowemu.

Tradycyjnie już na zakończenie obchodów podwójnego święta, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Głowackiego, oddając w ten sposób hołd Polakom, którzy walczyli o niepodległość.

MIELEC

Kilkadziesiąt delegacji mieleckich instytucji, przedsiębiorstw i organizacji złożyło wczoraj wieńce pod pomnikiem Wolności w Mielcu.

Jak co roku uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w kościele p.w. Św. Mateusza na mieleckiej Starówce. Potem pochód sztandarów przeszedł ulicami miasta pod pomnik Wolności, gdzie kwiaty złożyli samorządowcy, pracownicy instytucji, młodzież oraz przedstawiciele lokalnych organizacji. Program artystyczny przygotowali uczniowie z Gimnazjum nr 1. Przypomnieli nie tylko patriotyczne wiersze i pieśni, lecz także słowa Papieża Polaka, który podkreślał, że budując przyszłość, trzeba pamiętać przeszłości naszego narodu. Uroczystość zakończyło wypuszczenie kilkudziesięciu balonów.

W południe na placu Armii Krajowej mielczanie mieli okazję wysłuchać koncertu melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Samorządowego Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie