W darze wdzięczności

  W darze wdzięczności

  (krs)

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Zakładów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL MielecMielecki zakład wyposażył pociąg papieski praktycznie we wszystkie elementy z tworzyw sztucznych

  Zakładów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL Mielec Mielecki zakład wyposażył pociąg papieski praktycznie we wszystkie elementy z tworzyw sztucznych ©archiwum

  Zakładów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL MielecMielecki zakład wyposażył pociąg papieski praktycznie we wszystkie elementy z tworzyw sztucznych

  Zakładów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL Mielec Mielecki zakład wyposażył pociąg papieski praktycznie we wszystkie elementy z tworzyw sztucznych ©archiwum

  Zakładów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL Mielec

  Mielecki zakład wyposażył pociąg papieski praktycznie we wszystkie elementy z tworzyw sztucznych archiwum

  Robert Chodorowski: - Jesteśmy dumni z tego, że w mielcu wykonane zostały elementy pociągu, który jest hołdem dla Jana Pawła II
  (fot. K. Urbański)

  Zakłady Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL Mielec wykonały ponad 900 elementów pociągu papieskiego, który za kilka dni poświęci papież Benedykt XVI. Specjalny skład będzie kursował na trasie Kraków - Wadowice, dowożąc pielgrzymów do miejsc związanych z Janem Pawłem II.

  Papieski pociąg to specjalna wersja składu, który produkuje firma Newag z Nowego Sącza.
  Z tą firmą mielecki zakład współpracuje już ponad rok przy produkcji podobnych składów. Do tej pory wykonanych zostało sześć pociągów, które uznawane są za jedne z najnowocześniejszych w Europie. Siódmym będzie pociąg papieski.

  Jego powstanie to pomysł księdza Ryszarda Marciniaka, kapelana kolejarzy. Ma to być dar wdzięczności pracowników kolei papieżowi Janowi Pawłowi II.

  - Nasz zakład wyposażył pociąg papieski praktycznie we wszystkie elementy z tworzyw sztucznych - wyjaśnia Robert Chodorowski, dyrektor do spraw handlu i marketingu mieleckiej firmy.

  W Mielcu powstało ponad 900 elementów pociągu papieskiego. Praca nad nimi trwała około dwóch miesięcy. Skład został kilka tygodni temu zmontowany w nowosądeckiej fabryce. Zainstalowano w nim specjalny sprzęt audiowizualny, dzięki któremu pielgrzymi podczas jazdy będą mogli oglądać filmy na temat miejsc związanych z papieżem.

  Robert Chodorowski podkreśla, że do realizacji tego zamówienia mielecki zakład podszedł na specjalnych warunkach.

  - Zarówno my, jak i inni podwykonawcy oraz generalny wykonawca pociągu zastosowaliśmy specjalne ceny i upusty. Można zatem powiedzieć, że mamy swój niemały wkład w powstanie pociągu - dodaje. Także załoga potraktowała zlecenie bardzo specjalnie. Świadczy o tym, choćby krótki termin wykonania elementów.

  - Wielu naszych pracowników jeszcze podczas pracy nad częściami pociągu zapowiedziało, że będzie chciało wybrać się w podróż tym składem - mówi dyrektor.

  Pociąg w barwach papieskich poświęci podczas zbliżającej się pielgrzymki papież Benedykt XVI.  GAZELA BIZNESU

  Zakłady Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL Mielec, należą do grupy Zasada. Po upadku WSK firma początkowo zajmowała się produkcją elementów kompozytowych do samolotów. Kilka lat temu rozpoczęła produkcję części z tworzyw sztucznych do pociągów i kolejek podmiejskich. W zakładzie zatrudniającym 120 osób powstają także hełmy policyjne i wojskowe oraz osłony balistyczne do wozów opancerzonych. Na początku tego roku mielecki zakład otrzymał od dziennika Puls Biznesu tytuł Gazeli Biznesu dla jednej z najdynamiczniej rozwijających się polskich firm.
  DRUGI PAPIESKI POJAZD Z MIELCA

  Zakłady Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych są drugą mielecką firmą, która produkowała papieski pojazd. Wiosną 2002 roku spółka Melex wykonała wózek elektryczny, którym papież Jan Paweł II poruszał się po lotnisku w Balicach oraz po Wawelu podczas ostatniej pielgrzymki do Polski.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo