Prali mafijne pieniądze

  Prali mafijne pieniądze

  /ra/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kilkudziesięciu mieszkańców Podkarpacia prawdopodobnie prało pieniądze pochodzące z przestępstw internetowych. Skorzystali z zamieszczonych w Internecie ofert pracy firmy podającej, że zajmuje się handlem papierami wartościowymi.

  Praca nie była trudna, polegała na udostępnieniu swoich kont internetowych i jak najszybszym przesyłaniu trafiających na nie wpłat dalej, do Rosji. E-maile zachęcające do skorzystania oferty z trafiały do osób prywatnych, ale także do banków. Banki poinformowały Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, który z kolei zawiadomił prokuraturę.

  Internetowi przestępcy dokonywali włamań na serwery bankowe w Niemczech, kradli kody do kont i opróżniali je. Skradzione pieniądze były poprzez Polskę transferowane do Rosji. Jeden przekaz to od półtora do pięciu tysięcy euro, za co Polacy dostali dziesięć procent prowizji.

  - Chodzi o kilkanaście osób w całym województwie - mówi Damian Mirecki z Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. - W tej chwili sprawdzamy, czy zdawali sobie sprawę z tego, że brali udział w przestępstwie.

  Sprawą zajmują się także inne prokuratury w regionie, w tym tarnobrzeska. Wśród podejrzanych są ludzie młodzi i w średnim wieku. Część z nich to studenci, inni mieli pracę, ale szukali możliwości dorobienia sobie. Wszyscy znają angielski, bo w tym języku były wysyłane e-maile od przestępców.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo