Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z głową na rower

Lidia Cichocka

Zanim wsiądziesz na rower pomyśl o odpowiednim stroju. Będzie ci nie tylko wygodniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Podstawowa sprawa to nie koszulka czy spodenki, ale kask.

O nim zapominać nie można. Wiele osób słysząc o kasku tłumaczy: - Ja jeżdżę ostrożnie, po co mi kask. Nic bardziej mylnego, na drodze jest ważne nie tylko jak ty jeździsz, ale i jak jeżdżą inni. Uświadom sobie, że w starciu z samochodem nie masz najmniejszych szans. Wydanie kilkudziesięciu złotych w porównaniu z ceną życia jest śmieszne.

Kask

Kask trzeba kupować powoli, to znaczy bardzo dokładnie przymierzać. Najczęściej udaje się wybrać coś z kilku, kilkunastu propozycji. Kask musi trzymać się głowy na tyle dobrze, by nie zapięty, nie spadł kiedy się pochylimy.

Lepsze kaski, mają regulację obwodu, dodatkowe wkładki. Im więcej w nim otworów tym lepiej chłodzi głowę. Dodatkowy plus to siateczka w otworach zabezpieczająca przed wpadaniem owadów i daszek chroniący przed słońcem.

Koszulka i spodenki

Koniecznie z oddychających materiałów. Tak by nie jeździć w mokrym kompresie. Kieszeń na plecach jest idealna na klucze, banana czy mapę. Zapięcie na suwak wygodne. Powinna przylegać do ciała. Im bardziej kolorowa tym lepiej, będzie nas widać z daleka

Spodenki kolarskie obowiązkowo mają wkładkę antybakteryjną zwaną pieluchą. Ona zapewnia komfort jazdy, sprawia, że nie pachniemy brzydko. Spodenki są różnej długości (ostatni krzyk mody to rybaczki), panowie wolą te na szelkach, bo łatwiej je utrzymać - zwłaszcza gdy ktoś ma okrągłą sylwetkę.

Rękawiczki

Są z palcami i bez. Zawsze wzmacniane od wewnętrznej strony, z wkładkami żelowymi i frotką do obtarcia potu z czoła. Nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale też zabezpieczają dłonie w razie upadku.

Skarpetki

Koniecznie krótkie, prawie chowające się w bucie, najlepiej z oddychającej tkaniny.

Buty

Mogą być każde sportowe, ale raczej z twardą podeszwą. Chyba, że chcemy jeździć w zatrzaskowych (do specjalnych pedałów), przeznaczonych dla ambitnych kolarzy, w nich jeździ się szybciej, ekonomiczniej, ale są zupełnie niepotrzebne są miłośnikom spokojnych przejażdżek i rekreacji.

Okulary

Choć okulary nie są niezbędne, warto jednak pomyśleć o ich kupnie. Okulary na rower nie różnią się zbytnio od innych okularów sportowych, tu jednak pełnią nieco inna funkcję. Nie tylko chronią przed słońcem, ale również sprawiają, że oczy nie łzawią oraz chronią je przed ciałami obcymi, takimi jak drobinki żwiru, traw czy owady. Okularów rowerowych używa się cały rok, w zależności od światła ze szkłami przyciemnianymi, bezbarwnymi lub żółtymi, poprawiającymi kontrasty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z głową na rower - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie