Upał może zabić!

  Upał może zabić!

  /eref/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Upał może zabić!
  Samochód i upał to bardzo niebezpieczna połączenie. Wnętrze auta pozostawionego w nasłonecznionym miejscu błyskawicznie nagrzewa się nawet do ponad 60 stopni. Latem zabójcza może być nie tylko podróż autem, ale również przebywanie w rozgrzanym pojeździe.

  Samochód zaparkowany w nasłonecznionym miejscu bardzo szybko staje się niebezpieczny. W czasie upałów temperatura w jego wnętrzu już po kilkunastu minutach wzrasta ponad dwukrotnie. I dlatego każdego lata w zaparkowanych autach zdarzają się przypadki śmiertelne wynikające z przegrzania i udaru cieplnego. Najczęściej ofiarami są zwierzęta, zdarzało się tez jednak, że umierały z upału zamknięte w samochodach dzieci.

  - Błyskawicznie nagrzewające się auto może stanowić śmiertelną pułapkę - ostrzega Agnieszka Gralec, lekarz weterynarz.
  - Wysoka temperatura sprawia, że zarówno człowiek jak i zwierzę zaczyna szybko oddychać próbując ochłodzić swój organizm co przy rozgrzanym powietrzu jest niemożliwe. Bardzo łatwo wówczas o udar cieplny, którego pierwszym objawem jest właśnie przyspieszony oddech oraz znaczny wzrost temperatury ciała.

  W czasie upałów bardzo niebezpieczna jest także podróż autem. Wysoka temperatura, szczególnie przy dużej wilgotności powietrza, bardzo szybko powoduje zmęczenie. Kierowca w rozgrzanym aucie już po kilku godzinach siedzenia za kierownica jest znużony, ma znaczne kłopoty z koncentracją. A wówczas nie trudno o błąd, który może doprowadzić do wypadku.

  - Podczas upałów zwierzęta również źle znoszą podróż autem - dodaje Agnieszka Gralec. - I dlatego pies powinien mieć co minimum dwie-trzy godziny zapewniony dostęp do świeżej, chłodnej wody. Ponadto dobrze, aby zwierzak mógł przez kilkanaście minut pospacerować.

  W komfortowej sytuacji w czasie letnich upałów są właściciele samochodów z klimatyzacją. Gospodarowanie chłodnym powietrzem powinno jednak być rozsądne i umiarkowane. W trosce o zdrowie klimatyzacji nie należy ustawiać na możliwie najniższą temperaturę. Optymalna to nieco powyżej 20 stopni.

  W czasie dużych upałów lekarze zdecydowanie odradzają prowadzenie samochodu osobom chorym na serce, mającym kłopoty z krążeniem krwi lub ciśnieniem. Warto mieć świadomość, że prowadzenie auta przy takiej pogodzie wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem co może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia.  Odpoczywać i pić wodę

  - Upał to wróg kierowców - potwierdza Maciej Baran, pilot rajdowy Cersanit Rally Team. - Za kierownicą powinniśmy być wypoczęci, skoncentrowani. Wysokie temperatury powietrza temu oczywiście nie sprzyjają.

  Długa podróż w upalne dni powinna więc być starannie zaplanowana. Warto uwzględnić wcześniejszy wyjazd, aby mieć czas na postoje oraz unikać prowadzenia auta w okolicach godzin południowych. Jadąc w długą trasę kilkunastominutowe przerwy należy robić co trzy godziny.

  - Najlepiej zatrzymać się na parkingu w lesie, bo cień i świeże powietrze z pewnością podziałają na kierowcę orzeźwiająco - radzi Maciej Baran. - Zalecam zabranie ze sobą schłodzonej niegazowanej wody mineralnej. Odradzam natomiast picie słodkich napojów, które słabo gaszą pragnienie.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo