Nad wodę czystą i bezpieczną

  Nad wodę czystą i bezpieczną

  Paulina STROJNA

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Nad wodę czystą i bezpieczną
  Pogoda coraz ładniejsza. Mieszkańcy chętnie wyjeżdżają nad wodę, tymczasem nie wszystkie kąpieliska na naszym terenie są czyste i bezpieczne.

  Nad "Balaton", w powiecie mieleckim, przyjeżdża dużo "plażowiczów" w upalne dni. Akwen nie jest zakwalifikowany jako kąpielisko zorganizowane, czyli teren położony nad obszarem wodnym, z plażą, na stałe przystosowany do kąpieli. Powinien mieć wyznaczone i trwale oznakowane strefy kąpieli, wyposażony w urządzenia sanitarne oraz inne urządzenia, jak pomosty, natryski i szatnie.

  - Jednym z właścicieli jest spółka Neltex z Sosnowca, która płaci podatek od nieruchomości z gruntów pozostałych - mówi Anna Wiącek, sekretarz gminy Padew Narodowa. - Z tego wynika, że zbiornik nie jest kąpieliskiem, nawet nie ma tam ratowników.

  W "Balatonie" jest czysta woda - oceniła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na początku czerwca. Dlatego mieszkańcy okolic chętnie się kąpią.

  Do ośrodków wypoczynkowych w Ulanowie przyjeżdża wielu turystów. Są organizowane obozy, kolonie dla dzieci i młodzieży. Atrakcją jest pobliska Tanew. Rok temu "sanepid" w rzece znalazł bakterie coli.

  - Mimo, że zbiornik w tamtym sezonie był zamknięty, ludzie się kąpali na własną odpowiedzialność - mówi Irena Rodzeń, pracownik Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Tanew.

  Tego lata korzystanie ze zbiornika również będzie zakazane. Analiza próbek z rzeki wykazała zanieczyszczenia bakteriami. Poza tym, obiekt nie jest zabezpieczony. - Dla mnie to nie jest kąpielisko. Teren powinien być z pomostami, ratownikami, bezpieczny dla użytkowników - mówi Józef Wójciak, zastępca burmistrza Ulanowa.

  Jednym ze zorganizowanych kąpielisk jest zbiornik w Gorzycach. Wyposażony w przebieralnie, toalety, środki higieniczne. Użytkownicy mogą się spokojnie pluskać pod czujnym okiem ratowników.

  - Latem dużo ludzi przyjeżdża się tu ochłodzić - mówi Stanisław Krawiec, wójt gminy Gorzyce. - Poszerzamy akwen, więc otwarcie zbiornika może się przedłużyć.

  Tym, którzy nie chcą ryzykować i korzystać z dzikich, lub prowizorycznych zbiorników zostają baseny. Z przejrzystą wodą, prysznicami, przebieralniami i co najważniejsze ratownikami.

  - Na 25 metrów basenu przypada jeden ratownik. Nasz ma 50 metrów i dodatkowo brodzik, więc potrzebujemy trzech ratowników, z aktualnymi badaniami lekarskimi i legitymacją Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - mówi Adam Strumiński, kierownik obiektów sportowych w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. - Odkrytą pływalnię otwieramy 24 czerwca.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo