Problemy z wykończeniem okna

  Problemy z wykończeniem okna

  (kam.)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dobra ekipa wykonawcza powinna zapewnić zarówno wymianę okien, jak i naprawę powstałych przy tej pracy ubytków

  Dobra ekipa wykonawcza powinna zapewnić zarówno wymianę okien, jak i naprawę powstałych przy tej pracy ubytków ©ATLAS

  - Wymieniłem stare wypaczone okna na nowe. Niestety, moja radość nie jest pełna, bo wokół okien - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz - powstały ubytki o różnej wielkości. W jaki sposób przywrócić gładki wygląd ścianom? - pyta nasz czytelnik Jan Rzepa z Ostrowca Świętokrzyskiego.

  Ekipa, która wstawiała panu okna, nie należała do solidnych. Samo osadzenie to zasadniczy etap wymiany starego okna na nowe, ale to nie koniec pracy. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie mówiąc - w wykończeniu. Podczas demontażu starego okna warstwa tynku w otworze okiennym niewątpliwie tu i ówdzie odpadła, dlatego trzeba bardzo dokładnie wykończyć ościeże.
  Przydatna będzie zaprawa tynkarska, najlepiej gotowa sucha mieszanka. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom jest ona wygodna w użyciu, plastyczna i odznacza się dobrą przyczepnością do podłoża. Umożliwi zatem łatwe i estetyczne wykończenie. Warto wybrać taką zaprawę, która jest mrozoodporna - i nadaje się również do zastosowania po zewnętrznej stronie okna.

  Zaprawę przygotowujemy do użycia zgodnie z zaleceniami, umieszczonymi na opakowaniu. Wsypujemy ją po trochu z worka do wlanej wcześniej wody i mieszamy wiertarką z zamocowanym mieszadłem aż do uzyskania jednorodnej masy. Masę tę stopniowo narzucamy kielnią murarską na przygotowane płaszczyzny ościeży i wyrównujemy. Grubość warstwy zaprawy powinna wynosić od 6 do 30 milimetrów.

  W przypadku mniejszych ubytków można zastosować "drobnokruszywową zaprawę tynkarską atlas". Używając tej zaprawy, stosujemy warstwę o grubości od 2 do 10 milimetrów. Zawartość drobnego kruszywa pozwala na uzyskanie gładkich powierzchni ścian, przeznaczonych pod malowanie. Zaprawa ta jest również mrozoodporna i cechuje się wysokim stopniem plastyczności.

  Przed wykonaniem naprawy ubytków należy ocenić chłonność podłoża i w razie potrzeby zagruntować je emulsją, na przykład "uni-gruntem". Preparaty gruntujące - dzięki dużej zdolności penetracji - wnikają silnie w głąb podłoża, powodując jego wzmocnienie i ujednorodnienie parametrów całej gruntowanej powierzchni. Warto wybrać preparat gruntujący, który można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz..

  Po kilku dniach od ukończenia naprawy ubytków, o ile zapewniona zostanie odpowiednia wentylacja, możliwe będzie pomalowanie otynkowanej powierzchni.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo