Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki tam, podatki tutaj

Lidia CICHOCKA, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Anna Wierzbowska, nasz ekspert
Anna Wierzbowska, nasz ekspert A. Piekarski

Redakcyjny telefon dzwonił bez przerwy na niedawnym dyżurze naszego eksperta. Anna Wierzbowska z Izby Skarbowej odpowiadała na pytania związane z podatkami od zarobków za granicą. Oto niektóre z pytań i odpowiedzi.

* Syn wyjechał do Niemiec, w Polsce zarejestrował działalność gospodarczą, ale nic nie zarobił. Tam zarabia 5,70 euro na godzinę, ale na rękę dostaje 3 euro. Czy w Polsce będzie musiał jeszcze coś zapłacić?

- Jeśli nie uzyskał żadnego dochodu w Polsce, nie musi składać tu zeznania podatkowego.

* Oboje z mężem od pięciu lat pracujemy w Hiszpanii, mąż od trzech miesięcy ma legalna pracę. Chcielibyśmy w Polsce kupić dom, czy będziemy musieli zapłacić podatek w związku z pracą za granicą?

- Jeśli nie macie państwo żadnego dochodu w Polsce (za taki uważa się nawet wynajęcie mieszkania), to nie składacie zeznania podatkowego. Rozliczacie się z fiskusem w Hiszpanii.

* Syn pracuje w Anglii i nie zamierza tu wracać. Jest kawalerem. Jak się będzie musiał rozliczać?

- Po 183 dniach pracy w Anglii uzyskuje status rezydenta podatkowego i rozlicza się z tamtejszym fiskusem. W Polsce powinien złożyć NIP aktualizujący, bo jego centrum interesów życiowych jest w Anglii, a nie tutaj. Takiego statusu urząd skarbowy nie przyzna jednak komuś, kto ma w Polsce rodzinę (żonę, dzieci), którą utrzymuje.

* Mąż pracuje w Austrii, jak się będzie teraz rozliczał? Przez kilka lat nie składał tutaj PIT-ów, a teraz ponoć musi. Czy będziemy mogli odliczyć niewykorzystany zwrot za budowę domu?

- Tak, za 2006 mąż musi złożyć PIT w polskim urzędzie skarbowym. Od 1 stycznia tego roku weszła w życie nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którą obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Mąż ma prawo do odliczenia 30 diet po 45 euro. Pozostały dochód po przeliczeniu na złote rozlicza według metody proporcjonalnej. Będziecie państwo mogli odliczyć od podatku pozostałą nieodliczoną kwotę z tytułu ulgi budowlanej.

* Córka kilka miesięcy przepracowała w Polsce po czym wyjechała do Anglii. Tam pracuje i studiuje. Nie chce tu wracać. Gdyby jednak zmieniła plany, to czy będzie musiała płacić podatek za te lata?

- Jeżeli córka wyjechała do Anglii i nie chce wracać, tam studiuje, pracuje i mieszka - to należy uznać, że posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Anglii, tam płaci podatki. Powinna w Polsce we właściwym urzędzie skarbowym złożyć NIP aktualizujący. Natomiast do dnia wyjazdu do Anglii podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i dlatego uzyskane tu dochody winna wykazać w zeznaniu. W przypadku zmiany planów i powrotu do Polski po kilku latach nie będzie musiała płacić podatku za czas pobytu w Anglii, bo został już tam uregulowany, a córka tam posiadała miejsce zamieszkania.

Anna Wierzbowska, nasz ekspert

W instytucjach skarbowych pracuje od 1994 roku. Od początku specjalizuje się w podatkach dochodowych od osób fizycznych. Obecnie kieruje referatem podatków dochodowych od osób fizycznych w Izbie Skarbowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zarobki tam, podatki tutaj - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie