Miód - smaczne zdrowie prosto z ula

  Miód - smaczne zdrowie prosto z ula

  Iwona SINKIEWICZ <a href="mailto:sinkiewicz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>sinkiewicz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Miód to naturalny produkt, wzmacnia i uodparnia nasz organizm

  Miód to naturalny produkt, wzmacnia i uodparnia nasz organizm ©archiwum

  Miód to naturalny produkt, wzmacnia i uodparnia nasz organizm

  Miód to naturalny produkt, wzmacnia i uodparnia nasz organizm ©archiwum

  Przed nami sezon jesiennych przeziębień. Aby się przed nimi uchronić, warto już teraz rozpocząć miodową kurację. Stale jedzony miód wzmacnia i uodparnia nasz organizm.

  Miód jest produktem spożywczym łatwo przyswajalnym i łatwo strawnym, a to dzięki wysokiej zawartości cukrów prostych - glukozy i fruktozy. W swoim składzie ma także składniki biologiczne, takie jak bakteriobójcze inhibiny, enzymy i flawonidy, a także zdrowe mikropierwiastki. O zbawiennych właściwościach miodu wiedziały już nasze babcie, które nie tylko stosowały go jako naturalną słodycz, ale także jako lek.

  Aby poprawić przemianę materii (a przy okazji także stan cery), dobrze jest pić codziennie, najlepiej na czczo, miodowy napój przygotowany z trzech łyżeczek miodu rozpuszczonych w szklance wody. Napój taki należy sporządzić 10-12 godzin przed wypiciem, ten czas jest potrzebny do uaktywnienia niektórych substancji zawartych w miodzie.

  Według starych przepisów i podań, miód pomaga także w leczeniu sklerozy. W tym przypadku polecana jest mikstura, przygotowana ze szklanki soku zmieszanej z 500 gramami miodu. Zażywamy ją trzy razy dziennie po jednej łyżce stołowej przed jedzeniem lub 2-3 godziny po jedzeniu.

  Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno jeść więcej niż 100 gramów miodu dziennie. A kuracje miodowe nie mogą trwać dłużej niż 1-1,5 miesiąca. I absolutnie nie są przeznaczone dla diabetyków i osób uczulonych na miód!  Który miód na co dobry?

  - Lipowy - o barwie od zielonkawej do jasnego bursztynu. Zalecany przy przeziębieniach, grypie i kaszlu, działa uspokajająco na system nerwowy.

  - Akacjowy - jasnokremowy; zalecany w zaburzeniach trawienia, w schorzeniach żołądka i dróg moczowych.

  - Wielokwiatowy - wiosenny jest jasny, z lata ma barwę ciemniejszą. Zalecany w profilaktyce i ogólnym żywieniu.

  - Gryczany - brązowy, o wyraźnym zapachu gryki. Zalecany przy niedoborze w organizmie żelaza i magnezu oraz po zabiegach operacyjnych z utratą krwi. Wskazany przy kruchości naczyń krwionośnych.

  - Spadziowy - barwy ciemnej, aż do czarnej. Stosowany w leczeniu górnych dróg oddechowych oraz przy nerwicy serca. Zalecany dla osób przemęczonych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo