Diesel pójdzie jeszcze w górę

  Diesel pójdzie jeszcze w górę

  Robert FELCZAK, <a href="mailto:felczak@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>felczak@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen: - Cena oleju napędowego identyczna lub nieznacznie wyższa od benzyny to trend światowy, długoterminowy. Tak

  Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen: - Cena oleju napędowego identyczna lub nieznacznie wyższa od benzyny to trend światowy, długoterminowy. Tak już jest w większości krajów europejskich.

  Olej napędowy kosztuje już na wielu stacjach tyle samo co benzyna bezołowiowa 95. Wkrótce będzie jednak prawdopodobnie najdroższym paliwem.  Zła wiadomość dla właścicieli pojazdów z silnikami Diesla. Olej napędowy kosztuje tyle samo co benzyna, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze droższy. Zapewne przyjdzie za niego płacić ponad 4 zł, o minimum kilkanaście groszy więcej niż za Pb95.  ON w większych miastach kosztuje poniżej 3,9 zł, tyle samo lub minimalnie mniej niż co litr benzyny bezołowiowej 95. W mniejszych ośrodkach diesel wciąż jest tańszy niż Pb 95, od kilku do kilkunastu groszy. To się jednak szybko zmieni, ponieważ w dwóch największych polskich rafineriach olej napędowy jest droższy niż benzyna. Grupa Lotos zaczęła sprzedawać go już po 2991 zł za tysiąc litrów (o 158 zł więcej niż za benzynę), a PKN Orlen po 2946 (drożej o 154 zł).  - Na światowych rynkach paliw olej napędowy jest już od kilku tygodni droższy niż benzyna - mówi Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen. - Ma na to wpływ głównie rosnąca popularność diesla i nadprodukcja benzyny. Poza tym w ostatnim czasie zmalał import diesla do Polski, co jest spowodowane przestojami lub awariami rafinerii zaopatrujących nasz rynek.  MINIMUM 4 ZŁ  Niewiadomą pozostaje więc jedynie nie to, czy przyjdzie nam więcej zapłacić za diesla, ale jak bardzo podrożeje. Powodów - poza rosnącym popytem i wzrostem cen ON na świecie - jest wiele. Szczególnie w Polsce, która importuje diesla z litewskiej rafinerii w Możejkach (doszło tam do poważnego pożaru) i białoruskiej rafinerii Mozyr (może mieć kłopoty z dostawami paliw z Rosji). Tak więc w połączeniu z remontami rafinerii w Słowacji i Czechach kolejne ograniczenie podaży oleju napędowego na polskim rynku wydają się być kwestią czasu.  A kłopoty z dostawami i zmiany cen ON w hurtowniach z pewnością przełożą się na podwyżki na stacjach. Tym bardziej że właściciele stacji mogą podnieść ceny tego paliwa, bo "zapas" marży na oleju jest znacznie mniejszy niż w przypadku benzyny. Jak bardzo? Zdaniem analityków zajmujących się rynkiem paliw, średnia cena litra oleju napędowego przekroczy wkrótce barierę 4 zł, podczas gdy benzyna wciąż będzie tańsza niż 4 zł.  GAZ BEZ ZMIAN?  O tańszym tankowaniu powinni także zapomnieć właściciele aut zasilanych gazem. Jeszcze kilka miesięcy temu różnica pomiędzy ceną benzyny i LPG wynosiła ponad 2 zł. Obecnie jest to niespełna 1,8 zł. Wielu kierowców patrząc na drożejący olej napędowy zastanawia się więc jak będzie z ceną LPG. Czy polskich kierowców - drugiej potęgi na świecie pod względem pojazdów zasilanych gazem - również czekają podwyżki?  - Gaz też jest produktem rafineryjnym, ale obecnie nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie będzie drożał lub taniał - uspokaja rzecznik PKN Orlen.

  Diesel bardziej ekonomiczny

  Najtańsza toyota corolla z silnikiem benzynowym kosztuje 56,5 tys. zł. Takie samo auto, ale z silnikiem Diesla jest droższe o 5,5 tys. zł. Różnica w spalaniu jest następująca - w cyklu mieszanym średnio 6,7 l Pb i 4,8 l ON na 100 km. Przy obecnych, identycznych cenach Pb95 i ON (około 3,86 zł) przejechanie 100 km corollą z dieslem kosztuje 18,53 zł. To o 7,33 zł mniej niż w przypadku takiego samego samochodu, ale z silnikiem benzynowym. Zakup tego auta z silnikiem Diesla "zwraca się" więc po przejechaniu niespełna 80 tys. km, a więc średnio po pięciu latach.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo