Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogą w nieszczęściu

Iwona ROJEK, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Pacjenci chorzy na raka korzystają z zajęć "Jak podnieść poziom energii i witalności" prowadzonych przez Pawła Grzybka i psycholog Patrycję Orzechowską-Niedzielę
Pacjenci chorzy na raka korzystają z zajęć "Jak podnieść poziom energii i witalności" prowadzonych przez Pawła Grzybka i psycholog Patrycję Orzechowską-Niedzielę

Dobre nastawienie psychiczne, nadzieja, że ja też mogę wyzdrowieć, są bardzo istotne w procesie leczenia.

Każdy, kto zachoruje na nowotwór, nie musi być pozostawiony sam sobie. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii działa nowatorska Poradnia Psychologiczna, której pracownicy udzielają pomocy chorym i ich bliskim.

Jest wiele badań, które wykazały bardzo korzystny wpływ właściwej psychoterapii na przebieg leczenia onkologicznego. Chorzy, którzy "poprawiają sobie psychikę" żyją średnio dwukrotnie dłużej od tych, którzy unikają tej formy pomocy.

PRACA Z WYOBRAŹNIĄ

- Od 2005 roku prowadzimy raz w miesiącu pięciodniowe bezpłatne warsztaty dla pacjentów chorych na nowotwór i członków rodzin, którzy ich wspierają - mówią trenerzy psychoonkologii, Paweł Grzybek i Patrycja Orzechowska-Niedziela. - Można się na nie zapisywać pod numerem 041-367-41-90. Na warsztaty do naszego Centrum przyjeżdżają chorzy z całej Polski. Wielu z nich podkreśla, że po zajęciach lepiej radzą sobie ze stresami codziennego życia, wiedzą jak można wzmocnić proces leczenia m.in. poprzez pracę z własną wyobraźnią i często szybciej dochodzą do zdrowia.

Patrycja Orzechowska - Niedziela ubolewa nad tym, że wśród polskich pacjentów wciąż jest zbyt niska świadomość tego, jak psychika - myślenie i emocje - wpływają na naszą odporność immunologiczną, kondycję całego organizmu, a przez to niejednokrotnie na wydłużenie życia. - Tymczasem dobre nastawienie psychiczne, nadzieja, że ja też mogę wyzdrowieć, są bardzo istotne w procesie zdrowienia. Ważną rolę odgrywają nasze przekonania, zwłaszcza dotyczące choroby nowotworowej i jej leczenia.

GRUPY WSPARCIA DLA CHORYCH

Każdy pacjent leżący na oddziale radioterapii, chemioterapii czy onkohematologii może również skorzystać z grupy wsparcia. - W praktyce wygląda to tak, że w godzinach popołudniowych organizujemy z pacjentami spotkania i omawiamy na nich wybrany przez chorych temat - wyjaśnia Paweł Grzybek. - Pacjenci chcą wiedzieć, jak sobie radzić z negatywnymi myślami, które pojawiają się np. w nocy, pytają jakie codzienne czynności mogą im pomóc w powrocie do zdrowia, jak można zmniejszyć ból emocjonalny.

Chorzy mogą też wziąć udział w psychoterapii indywidualnej bądź rodzinnej. Jedna sesja trwa zwykle około 50 minut, a proces terapii obejmuje na ogół od 6-8 do 12 spotkań. - Chorzy, gdy odczuwają taką potrzebę mogą skorzystać również z rozmowy wspierającej, gdzie uzyskają pomoc i niezbędne informacje, co może przynieść ulgę - mówi Paweł Grzybek.

Oprócz tego pacjenci, którzy zachorowali na nowotwór mogą korzystać z zajęć relaksacyjnych pomocnych w powrocie do zdrowia. Pracownicy Poradni Psychologicznej są tak przekonani o skuteczności wpływu psychiki na leczenie raka, że w przyszłości chcieliby stworzyć przy Centrum Onkologii Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w zakresie psychoonkologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomogą w nieszczęściu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie