Nieudane zakupy... i co dalej?

  Nieudane zakupy... i co dalej?

  Anna NIEDZIELSKA <a href="mailto:niedzielska@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>niedzielska@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Co zrobić gdy właśnie kupiony sprzęt się psuje?

  Co zrobić gdy właśnie kupiony sprzęt się psuje?

  Co zrobić gdy właśnie kupiony sprzęt się psuje?

  Co zrobić gdy właśnie kupiony sprzęt się psuje?

  Dyrektor Oddziału Państwowej Inspekcji Handlowej. Edukacją konsumencką i obroną praw konsumentów zajmuje się on zawodowo już od kilkunastu lat. Wcześniej był miejskim rzecznikiem praw konsumenta. A. Piekarski

  Dyrektor Oddziału Państwowej Inspekcji Handlowej. Edukacją konsumencką i obroną praw konsumentów zajmuje się on zawodowo już od kilkunastu lat. Wcześniej był miejskim rzecznikiem praw konsumenta.
  (fot. A. Piekarski)

  Co zrobić gdy świeżo kupiona lodówka się psuje? Ile może trwać naprawa gwarancyjna?

  Na te i inne pytania odpowiadał nasz ekspert. Bo elektronika i sprzęt domowy to jedne z naszych najdroższych zakupów, niestety nie zawsze udanych.  * Kupiłam na raty lodówkę, która po kilku dniach zaczęła dziwnie buczeć i szronić. Sklep odesłał mnie do producenta, a ten kazał wezwać serwis na własny koszt. Czy ma do tego prawo? Mam ważną kartę gwarancyjną.  Mariusz Burchart: - Przede wszystkim sklep powinien przyjąć reklamację i sam porozumieć się z producentem, co do naprawy usterki, a następnie w ciągu dwóch tygodni dać pani odpowiedź. Jeśli idzie o serwis to działa on w ramach gwarancji. Musi pani dokładnie przeczytać kartę gwarancyjną. Jeśli jest tam klauzula, że ponosi pani opłatę dojazdową niestety musi ją pani zapłacić. Sama naprawa powinna być wykonana bezpłatnie. Dlatego warto jest przed zakupieniem sprzętu dokładnie przeczytać kartę gwarancyjną i wiedzieć z jakich praw korzysta się kupując ten, a nie inny przedmiot.  * Zastanawiam się nad kupieniem sprzętu elektronicznego w sklepie internetowym. Czy będę mieć prawo do serwisu gwarancyjnego?  - Oczywiście. Dodatkowo kupując towar poza sklepem, więc przez internet lub na przykład od akwizytora u siebie w domu, ma pan praw do 10 dni na "namyślenie się". Oznacza to, że w ciągu tego czasu może pan rozwiązać umowę kupna sprzedaży i odesłać go żądając zwrotu pieniędzy, jeśli towar nie odpowiada ofercie. Takiej możliwości nie miałby pan kupując go w sklepie.  * Ile może trwać naprawa sprzętu? Po jakim czasie mogę się domagać wymiany na nowy?  - Przepisy określają, że powinna być ona dokonana niezwłocznie. W praktyce dobre firmy same deklarują, iż okres naprawy gwarancyjnej nie przekroczy np. 14 dni roboczych. Po upływie takiego czasu może się pan domagać wymiany sprzętu na nowy lub zwrotu gotówki.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo