Czy browar wycofa się z Leżajska?

  Czy browar wycofa się z Leżajska?

  /ra/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Browar w Leżajsku to jedyny zakład w całej Grupie Heineken, który nie musi destylować wody. Obawia się jednak zanieczyszczenia ujęć, jeśli dojdzie do skutku inwestycja parku przemysłowego "Stare Miasto-Park" w gminie wiejskiej Leżajsk.  Powstający park przemysłowy zahacza o strefy ochronne ujęcia wody dla Browaru.  BROWAR: BOIMY SIĘ

  Kilka dni temu w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie browar i gmina Leżajsk przedstawiły swoje stanowiska. Za kilka tygodni zarząd wyda decyzję albo o przedłużeniu obowiązywania stref na tym terenie, albo o zgodzie na powstanie tam parku przemysłowego.  - W tej chwili Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej nie pozwala na umieszczanie tam przemysłu - mówi Alicja Wołek, rzecznik Browaru. - Mamy nadzieję, że tak będzie w dalszym ciągu. Boimy się przecieku szkodliwych substancji do gleby i do wód podziemnych.  GMINA: JEST BEZPIECZNIE

  - Cokolwiek tam powstanie, będzie odpowiednio zabezpieczone - zapewnia Janusz Wylaź, prezes parku przemysłowego "Stare Miasto-Park". - Do skażenia ujęć wody nie dojdzie.

  Dodaje, że specjalne zabezpieczenia o 30 procent podwyższają koszt inwestycji - uzbrojenia terenu i budowy hal.  Przedstawiciele Browaru uważają, że gmina przed rozpoczęciem inwestycji nie informowała zakładu, nie miała także opinii hydrogeologicznej.

  - Mamy wszystko, co jest potrzebne do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego - odpowiada Mieczysław Tołpa, wójt gminy Leżajsk.

  Przypomina, że wielokrotnie dochodziło do spotkań z przedstawicielami Browaru. Wszystkie zainteresowane strony były informowane.  GDZIE PRZENIEŚĆ?

  O nową lokalizację parku nie jest łatwo, trzeba zmieniać plan zagospodarowania przestrzennego, co potrwa - zdaniem przedstawicieli gminy dwa lata, a dotychczasowa lokalizacja jest częścią umowy z Agencją Rozwoju Przemysłu o wielomilionowym dofinansowaniu inwestycji.

  Browar oferuje inną działkę, ale ma ona tylko dziewięć hektarów i jest za mała na potrzeby parku.  Ludzie w Browarze - i nie tylko - uważają, że budowa nowych ujęć, czy oczyszczalni może być nieopłacalna. W tej sytuacji niewykluczona jest likwidacja produkcji w Leżajsku. Nie byłoby to pierwsze takie posunięcie Heinekena w Polsce.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo