Meble na lata

  /pot/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Przed zakupem sprawdź, czy szuflady, oprócz tego, że wysuwają się bez kłopotu, mają też prowadnice z blokadami, które zapobiegają ich wypadnięciu.

  Przed zakupem sprawdź, czy szuflady, oprócz tego, że wysuwają się bez kłopotu, mają też prowadnice z blokadami, które zapobiegają ich wypadnięciu. ©KM Klose

  Przed zakupem sprawdź, czy szuflady, oprócz tego, że wysuwają się bez kłopotu, mają też prowadnice z blokadami, które zapobiegają ich wypadnięciu.

  Przed zakupem sprawdź, czy szuflady, oprócz tego, że wysuwają się bez kłopotu, mają też prowadnice z blokadami, które zapobiegają ich wypadnięciu. ©KM Klose

  Jeśli wybierasz meble do domu sprawdź każdy szczegół, poczynając od materiału, a na jakości wykonania detali kończąc. Przecież wybierany właśnie sprzęt ma ci służyć przez wiele lat.  Stoły, stoliki, krzesła...  Warto odwrócić krzesło do góry nogami i zajrzeć pod blat stołu. W meblach najwyższej jakości części wewnętrzne jak i zewnętrzne są wykonane z naturalnych materiałów i starannie wykończone. Elementy drewniane powinny być idealnie dopasowane. Zwróćmy uwagę, czy brzeg tapicerki krzesła jest zamaskowany, np. ozdobną taśmą, a krawędzie mebla, zwłaszcza drewniane, nie mają przetarć.  Jeśli decydujemy się na stół z blatem z litego drewna, musimy wziąć pod uwagę fakt, że drewno lite w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem może się rozsychać. Wtedy idealnym rozwiązaniem może się okazać blat stołu w naturalnej okleinie z drewnianymi doklejkami. Jeśli wybieramy stół rozkładany, to dla wygody warto zadbać o to, by posiadał sprawnie funkcjonujący mechanizm, umożliwiający bezproblemowe rozkładanie przez jedną osobę.  Kredensy, witryny…..  Po wybraniu odpowiedniej wielkości i pojemności mebla przyjrzyjmy się dokładniej jego wykończeniu. Warto obejrzeć mebel dokładnie z każdej strony, czy nie ma na nim zarysowań i uszkodzeń mechanicznych (zadziory, odłupania okleiny, surowe krawędzie). O dobrej jakości mebla mówi też jakość obrzeża na krawędziach płyt, z których mebel jest zrobiony. Obrzeża muszą być do płyt dopasowane nie tylko kolorystycznie. Na krawędziach bardziej narażonych na uszkodzenia powinniśmy mieć obrzeża z drewna litego, w innym przypadku - przynajmniej z okleiny naturalnej.  Sprawdźmy także, czy szuflady, oprócz tego, że wysuwają się bez kłopotu, posiadają też prowadnice z blokadami, które zapobiegają ich wypadnięciu. Zobaczmy, czy okucia dają się łatwo demontować - to przydaje się np. przy przeprowadzce. I wreszcie: pytajmy o warunki gwarancji i serwis - to ostateczny dowód dobrej jakości mebli.

  Krzysztof Wiśniewski, technolog firmy KM Klose:

  Przy zakupie mebli warto zwrócić uwagę na profile wklęsłe o małych promieniach. To element trudny do wykonania w materiale innym niż drewno, dlatego producenci mebli "foliowych" tuszują ten mankament specjalnym wykończeniem frontów, w pełni zakrywającym strukturę. Po prostu jest to zamalowana płyta, na której nie widać rysunku drewna; Detale - miejsca konstrukcyjne np. wnętrza wierceń na zawiasy, spodnia lub górna strona nogi stołu, mówią nam o tym, jaki materiał znajduje się wewnątrz. Rysunek drewna i okleiny - naturalne materiały charakteryzują się niepowtarzalnością, więc drobne różnice we wzorze mogą wskazywać na wykonanie z litego drewna. No i zapach - podstawowy sposób przekonania się o zastosowanych lakierach. Meble wykonane w technologii lakierów wodnych nie wydzielają charakterystycznego zapachu (podobnego do zapachu zmywacza do paznokci czy lakieru do włosów). Przykład - po otwarciu świeżo rozpakowanej witryny mebel w drewnie pachnie po prostu jak wilgotne powietrze.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo