Pracę dopasuj do siebie

  Pracę dopasuj do siebie

  Małgorzata MAZUREK-SZPITUN

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W niemal każdym rodzaju pracy występują trzy elementy: praca z ludźmi, praca z maszynami i praca z danymi. W zależności od zawodu jeden z tych elementów

  W niemal każdym rodzaju pracy występują trzy elementy: praca z ludźmi, praca z maszynami i praca z danymi. W zależności od zawodu jeden z tych elementów dominuje i to nim należy się kierować dobierając zawód do osobowości.

  W niemal każdym rodzaju pracy występują trzy elementy: praca z ludźmi, praca z maszynami i praca z danymi. W zależności od zawodu jeden z tych elementów

  W niemal każdym rodzaju pracy występują trzy elementy: praca z ludźmi, praca z maszynami i praca z danymi. W zależności od zawodu jeden z tych elementów dominuje i to nim należy się kierować dobierając zawód do osobowości.

  Nie wiesz jaki zawód wybrać? Zapytaj doradcę zawodowego. Bo osobowość mamy jedną, a zawodów możemy mieć kilka.  Chcesz pracować jako przedstawiciel handlowy. Bo to modne już od kilkunastu lat i wciąż są oferty pracy. Ale boisz się ludzi i nie lubisz wyzwań. Po kilku miesiącach jesteś wyczerpany i zwalniasz się sam. Dlaczego - bo chciałeś dopasować osobowość do specyfiki pracy. A powinno być odwrotnie.  - Osobowość mamy jedną, a zawodów możemy mieć kilka.
  Dlatego warto najpierw zadać sobie pytania: jaką pracę chcę wykonywać, do jakiej mam predyspozycje zawodowe, a dopiero potem szukać konkretnych ofert - wyjaśnia Marzena Słotwińska-Kanar, doradca zawodowy z urzędu pracy.  DORADCA PORADZI  Jak sprawdzić, który zawód jest dla nas, a który nie? Możemy samodzielnie przeanalizować swoją osobowość lub udać się do specjalisty. - Do doradcy zawodowego może przyjść każdy, nawet osoba pracująca, niezarejestrowana w urzędzie pracy i bezpłatnie uzyskać poradę - mówi Słotwińska-Kanar. - Zawsze zaczynamy od rozmowy, po to by poznać oczekiwania klienta. Może to być na przykład informacja o rynku pracy i sposobie poruszania się po nim albo nowych możliwościach szkolenia zawodowego czy wreszcie prośba o ustalenie profilu osobowego i określenie obszaru zawodowego, w którym dana osoba będzie mogła pokazać swoje mocne strony.  TESTUJ SIĘ  Po rozmowie przeprowadzany jest test, wyniki którego interpretuje doradca z kwalifikacjami psychologa. Ale co bardzo istotne, nie wskazuje konkretnego zawodu, a jedynie rodzaj pracy, który będzie dopasowany do osobowości i predyspozycji badanej osoby.  Oznacza to, że po napisaniu testu otrzymamy dokument, w którym przeczytamy, że najlepszy dla nas jest zawód z obszaru realistycznego - czyli praca z maszynami i urządzeniami; lub konwencjonalnego - typowe zawody jak np. księgowa; albo artystycznego - gdzie wymagany jest zmysł plastyczny i duża kreatywność. Konkretną ofertę pracy wybieramy już sami.  TRZECI ELEMENT  - Tak naprawdę w niemal każdym rodzaju pracy występują trzy elementy: praca z ludźmi, praca z maszynami i praca z danymi. W zależności od zawodu jeden z tych elementów dominuje i to nim należy się kierować dobierając zawód do osobowości - tłumaczy Marzena Słotwińska-Kanar.  Księgowa pracuje przede wszystkim z danymi, ale przecież zazwyczaj na komputerze, czyli z maszyną i w grupie współpracowników, czyli z ludźmi. Doradca zawodowy pracuje z ludźmi, ale ma obowiązek sporządzać liczne dokumenty - na komputerze. A dziennikarz? Pracuje pół na pół: z ludźmi i przy komputerze. Z liczbami, cyframi i podliczaniem różnego rodzaju słupków ma mało do czynienia. Na szczęście...

  To ważne!

  Jeżeli zdecydujesz się na testy określające Twój profil osobowy i predyspozycje zawodowe, poproś doradcę o wystawienie opinii na piśmie. Starając się o pracę możesz dołączyć ją do swoich dokumentów aplikacyjnych.
  Czym zajmują się doradcy zawodowi?

  Poradnictwem indywidualnym, w ramach którego pomagają w wyborze kierunku studiów lub kursów doszkalających. Przy pomocy testów ustalają profil osobowy i predyspozycje zawodowe i pomagają w planowaniu ścieżki kariery zawodowej. Informują też o sytuacji na rynku pracy, pomagają się po nim poruszać.
  Gdzie szukać?

  Doradcy zawodowi udzielają bezpłatnych porad, między innymi w Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, które działają przy Wojewódzkich Urzędach Pracy.
  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo