Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park przemysłowy ma inwestorów

Agata DZIEKAN <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Na ostatniej sesji temat lotniska w związku z planowanym utworzeniem na nim parku przemysłowego poruszył tylko radny Ryszard Skóra (siedzi w środku).
Na ostatniej sesji temat lotniska w związku z planowanym utworzeniem na nim parku przemysłowego poruszył tylko radny Ryszard Skóra (siedzi w środku). A. Dziekan

Park wzbudza kontrowersje, bo powstaje na fragmencie lotniska. Ale prezydent Mielca podkreśla, że bez tego rodzaju przedsięwzięcia trudno myśleć o rozwoju miasta. - Już trwają rozmowy z inwestorami, którzy chcą przyjść do Mielca - mówił na sesji.

Mielecki Park Przemysłowy - czyli tereny dla przyszłych inwestorów - będzie miał 95 hektarów powierzchni. Park podzielony jest na dwie części - 54 hektary będą znajdować się na obszarze dzisiejszego lotniska.

PROŚBA

Na ostatniej sesji prezes Agencji Rozwoju Regionalnego MARR, która wykonuje przedsięwzięcie w imieniu gminy (właścicielem parku jest gmina) prosił radnych, żeby zgodzili się na poręcznie kredytu na park przez gminę miejską Mielec. Jako zastaw pod 9-milionowy kredyt miałyby służyć miejskie spółki (te spółki to między innymi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej).

Kredyt jest potrzebny, żeby pokryć koszty przygotowania parku dla inwestorów (czyli między innymi zapłacić za sieć kanalizacyjną, wodociągową, sieć centralnego ogrzewania, drogi wewnętrzne).

WĄTPLIWOŚCI

Z wątpliwościami w sprawie zmian na lotnisku wystąpił radny Ryszard Skóra. Odczytał pismo, w którym podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu pyta prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu (agencja wraz z gminą Mielec jest właścicielem lotniska), czy podjął jakieś działania, aby nie utracić lotniska w Mielcu, bo inaczej zmiany, które mają tam nastąpić, uniemożliwią rozwój lotnictwa.

Odpowiadał Janusz Chodorowski: - Obecnie jest 40 parków przemysłowych w Polsce. Z tego tylko dwa na wschód od Wisły - w Rzeszowie i w Mielcu. Już inne miasta naszego regionu zaczynają się interesować zakładaniem parków.

TRZECH INWESTORÓW

Prezydent wskazywał, że bez tego rodzaju przedsięwzięcia trudno myśleć o rozwoju miasta. Zaznaczał, że już trwają rozmowy z inwestorami, którzy chcą przyjść do Mielca. I zapewniał, że na najbliższej sesji radni będą już decydować, czy sprzedawać działki pod pierwsze inwestycje. - Będziemy rozmawiać o trzech inwestorach. Są oni związani z przemysłem motoryzacyjnym, obróbką i przemysłem lotniczym - zdradzał.

Janusz Chodorowski zapewniał, że park nie jest zagrożeniem dla rozwoju lotnictwa. Plany, żeby zmniejszyć lotnisko z 350 hektarów do około 250 hektarów powstały zanim pojawił się pomysł budowy parku przemysłowego. Bo utrzymywanie lotniska o pierwotnej wielkości przyczynia się tylko do powiększania zadłużenia tego terenu (ogromne lotnisko to duże pieniądze między innymi za wieczyste użytkowanie terenu pod nim).

JEDEN SIĘ WSTRZYMAŁ

Radni 20 głosami "za" i jednym wstrzymującym się uchwalili zgodę na ustanowienie zastawu na udziałach i akcjach w spółkach gminy miejskiej Mielec potrzebnego do zaciągnięcia dziewięciu milionów kredytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie