Zabierz państwu swój podatek

  Zabierz państwu swój podatek

  Artur POTACZAŁA <a href="mailto:potaczala@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>potaczala@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie chcesz, by wszystkie twoje podatki zginęły w budżetowej dziurze? Przekaż jeden procent podatku na cele charytatywne.
  I ty możesz zostać dobroczyńcą. Na dodatek nic cię to nie będzie kosztować.

  I ty możesz zostać dobroczyńcą. Na dodatek nic cię to nie będzie kosztować.

  Na pierwszy rzut oka skórka niewarta jest wyprawki. Jeden procent od podatku przeciętnie zarabiającego Polaka to niestety nie są kwoty robiące wrażenie. Ale te niewielkie pieniądze pomnożone przez tysiące mogą dać już naprawdę duże sumy. Policzmy: jeśli ktoś zarabia 2 tys. zł miesięcznie, to zapłaci jakieś 4,8 tys. zł podatku rocznie (w rzeczywistości sporo mniej, bo nie uwzględniamy kwot wolnych, odliczeń, odpisów itp.). Ale nawet gdyby było to tyle, to jeden procent od 4,8 tys. wynosi 48 zł. Właśnie takie pieniądze możemy komuś "zapisać". Niby niewiele. Ale gdy to samo zrobi tysiąc innych osób, to darowizna rośnie do 48 tys. zł. No, to jest już coś...  DAJEMY I NIE WYDAJEMY...  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że każdy podatnik (osoba fizyczna) może w zeznaniu rocznym pomniejszyć kwotę należnego podatku o 1 proc.
  pod warunkiem, że kwotę tę wpłaci na konto jednej z organizacji pożytku publicznego. Cała operacja wygląda mniej więcej tak: wypełniając swój roczny PIT obliczamy należny podatek. Wyliczamy z tego 1 proc. Wpłacamy tę ostatnią kwotę na konto wybranej organizacji. To, co wpłaciliśmy, potrącamy sobie z podatku (jest na to w formularzu PIT odpowiednia rubryka). W ten sposób dajemy pieniądze potrzebującym, a jednocześnie nie wydajemy ani złotówki. Natomiast jeśli tego 1 proc. podatku komuś nie podarujemy, sami też go nie zobaczymy - bo zabierze nam to fiskus.  Z ROKU NA ROK LEPIEJ  Ale uwaga! Nie jest wszystko jedno, komu chcemy przekazać pieniądze. Ulga podatkowa należy się tylko wtedy, gdy obdarowanym jest jedna z tzw. organizacji pożytku publicznego. - W Polsce status ten posiada ponad dwa tysiące podmiotów. Są to zarówno organizacje o charakterze ogólnopolskim, jak i małe, lokalne stowarzyszenia - mówi Tomasz Sadowski, członek Rady Pożytku Publicznego, przewodniczący Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.  Za pierwszym razem, gdy była taka możliwość, czyli w zeznaniu za 2003 rok, z możliwości odpisania jednego procenta podatku skorzystało 80.194 osoby, zasilając organizacje pożytku publicznego kwotą 10 mln 305 tysięcy złotych. - W kolejnych dwu latach było już zdecydowanie lepiej. Obudziły się też same zainteresowane organizacje, przygotowując kampanie informacyjne na temat możliwości korzystania z odpisu podatkowego.  GDZIE SZUKAĆ?  Lista organizacji pożytku publicznego liczy ponad 2,5 tysiąca pozycji. Można ją znaleźć między innymi, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl i w Krajowym Rejestrze Sądowym, w bazie organizacji pożytku publicznego - www.ngo.pl. Lista dostępna jest też bezpośrednio pod adresem www.opp.ms.gov.pl  Jak przekazać jeden procent za 2006 rok

  Wypełniając zeznanie roczne za rok 2006 obliczamy swój podatek i wpisujemy tę kwotę w odpowiednią pozycję na druku PIT-36 lub PIT-37. Potem obliczamy jeden procent od tego podatku i znów wpisujemy w odpowiednią rubrykę. O tę sumę zmniejsza się podatek należny urzędowi skarbowemu. Następnie w banku lub na poczcie wpłacamy na konto wybranej organizacji pożytku publicznego wyliczoną wcześniej kwotę z dopiskiem: "wpłata jeden procent na rzecz organizacji pożytku publicznego". Należy to zrobić do dnia złożenia rocznego zeznania podatkowego, nie później jednak niż do 30 kwietnia 2006 roku. Aby skorzystać z odliczenia, konieczne jest posiadanie dowodu wpłaty na rachunek bankowy lub pocztowy wybranej organizacji. Dowód ten trzeba przechowywać przez 5 lat.  Wypełniony PIT składamy w urzędzie skarbowym. Jeśli z obliczeń wynika, że musimy dopłacić coś urzędowi skarbowemu, płacimy o jeden procent należnego podatku mniej. Jeśli to urząd skarbowy jest naszym dłużnikiem, w ciągu trzech miesięcy od wysłania PIT-u otrzymamy zwrot podarowanej kwoty wraz z resztą nadpłaconego podatku.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo