Kary za ciąże

  /ps/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kary za ciąże
  Dyrektorzy szkół mogą stracić stołki.
  Kary za ciąże
  Czy dyrektorzy będą zwalniani z pracy, jeśli nie zgłosili do prokuratury, że w ich szkole jest uczennica w ciąży, która nie skończyła 15 lat? Resort edukacji to sprawdza.

  Takie niedopełnienie obowiązków wynika głównie z nieznajomości prawa. Mariola Tyrała, dyrektor Gimnazjum numer 1 w Stalowej Woli kilka lat temu miała dwie uczennice w ciąży. Nie objęła je ankietą o spisie ciąż. Jedna z dziewcząt była w pierwszej klasie, czyli miała skończone 14 lat. - Nie zgłaszałam tego ani do prokuratury, ani na policję. Jak będzie problem, to go rozwiążemy - mówi dyrektorka.

  Prawo mówi jednak jasno. - Kto dopuszcza się kontaktów seksualnych z osobą poniżej 15 roku życia popełnia przestępstwo. Dyrektorzy powinni takie przypadki zgłaszać do organów ścigania, bo jest podejrzenie o popełnienie przestępstwa - wyjaśnia Edward Podsiadły, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

  Dzieci w ciąży

  Dzieci w ciąży


  Liczba uczennic w ciąży do 15 roku życia na Podkarpaciu:
  2004\2005 - 3 osoby
  2005\2006 - 7 osób, źródło: Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.  Kuratorium zgadza się, że dyrektorzy powinni tego dopilnować. - Takie przypadki trzeba zgłaszać organom ścigania. My jednak nie sprawdzamy, czy faktycznie dyrekcja powiadomiła policję, lub prokuraturę - mówi Jerzy Cypryś, wicekurator podkarpacki.

  Grzegorz Kokoszka, dyrektor tarnobrzeskiego Gimnazjum numer 2 nie miał nigdy uczennicy w ciąży, która nie skończyła 15 lat. Jednak zna prawo i na pewno zgłosiłby to na policję. - Nie można polemizować z prawem, tylko się do niego stosować. Nieznajomość prawa może być karana - mówi dyrektor.

  Jakie mogą spotkać konsekwencje dla tych dyrektorów, którzy nie zgłaszali policji o niepełnoletnich ciężarnych uczennicach? - To jest obowiązek obywatelski i służbowy. Mogą ponieść odpowiedzialność natury służbowej - kwituje Edward Podsiadły.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo