Wypełniamy PIT 2006

  Wypełniamy PIT 2006

  Robert Felczak felczak@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Radzimy jakie formularze i załączniki wybrać, aby bez problemu obliczyć podatki za miniony rok.

  Radzimy jakie formularze i załączniki wybrać, aby bez problemu obliczyć podatki za miniony rok.

  Radzimy jakie formularze i załączniki wybrać, aby bez problemu obliczyć podatki za miniony rok.
  Radzimy jakie formularze i załączniki wybrać, aby bez problemu obliczyć podatki za miniony rok.

  Radzimy jakie formularze i załączniki wybrać, aby bez problemu obliczyć podatki za miniony rok.

  Warto wiedzieć

  Warto wiedzieć


  Najniższa wysokość kary za niezłożenie zeznania PIT w terminie to 93,60 zł. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym grzywna za wykroczenie skarbowe, którym jest właśnie niezłożenie zeznania PIT w terminie, może wynieść od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Maksymalnie fiskus może więc nałożyć grzywnę wynoszącą 18 tys. 720 zł.
  Po 5 latach, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, przedawniają się zobowiązania podatkowe. Oznacza to, że do kosza możemy już wyrzucić rozliczenia rocznych dochodów za 2000 rok.  Już wkrótce trzeba będzie złożyć zeznania podatkowe za 2006 rok. Zanim jednak przystąpimy do wypełniania deklaracji warto wiedzieć, którą należy wybrać i jak przygotować się do jej złożenia w urzędzie skarbowym.

  Do rozliczenia uzyskanych w 2006 roku dochodów zostały jeszcze trzy miesiące, ale już teraz warto zacząć przygotowywać się do tego obowiązku. I dlatego na łamach "Echa Dnia" rozpoczynamy dzisiaj cykl poradników, których lektura pozwoli bez problemów rozliczyć się z fiskusem.

  FORMULARZE
  Aby rozliczyć się z fiskusem należy wybrać formularz odpowiedni do rodzaju osiąganych dochodów. Podatnicy podatku dochodowego, podobnie jak w poprzednich latach, mają do wyboru jeden z czterech formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38.
  - Może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie złożyć więcej niż jeden formularz. Tak będzie na przykład wówczas, gdy w 2006 roku uzyskaliśmy dochody ze stosunku pracy i sprzedaży papierów wartościowych - mówi Maria Bojczuk, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej.

  Najpopularniejszy formularz, PIT-37, wypełniają podatnicy uzyskujący dochody za pośrednictwem płatników opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
  - Są to najczęściej osoby otrzymujące m.in. wynagrodzenia za pracę, emerytury i renty, dochody z umowy zlecenia i o dzieło oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego - wyjaśnia Maria Bojczuk.

  Jutro dyżur eksperta

  Jutro dyżur eksperta


  Co tydzień, w każdą środę, w naszej redakcji dyżurować będą eksperci z Izby Skarbowej oraz urzędów skarbowych. Już jutro głośny telefon na temat ulg i odliczeń.  Deklaracja PIT-37 nie jest jednak przeznaczona dla osób, które są zobowiązane doliczyć dochody małoletnich dzieci. W takim przypadku podatnik musi złożyć PIT-36, w którym dolicza do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, np. rentę rodzinną. Ponadto ten formularz wypełniają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, uzyskujący przychody z najmu i dzierżawy oraz uzyskujący dochody za granicą.

  - PIT-36L wypełniają natomiast podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym - wyjaśnia Maria Bojczuk.
  Kolejny formularz, PIT-38, dotyczy podatników, którzy uzyskali w 2006 roku przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, na przykład akcji lub obligacji.

  SKŁADANIE ZEZNAŃ
  Roczne zeznanie podatkowe wraz z załącznikami należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym (decyduje miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego lub w ostatnim dniu zamieszkania na terytorium Polski) osobiście bądź też wysłać pocztą.

  - Ale koniecznie listem poleconym, którego potwierdzenie nadania stanowi dowód terminowego wysłania zeznania - zaznacza rzeczniczka prasowa kieleckiej Izby Skarbowej. - W tym roku można to zrobić najpóźniej w poniedziałek, 30 kwietnia do godz. 24.

  Formularze dotyczące dochodów (przychodów) uzyskiwanych w 2006 r. (rozliczenie roczne)

  Do prawidłowego działania interaktywnych formularzy (w plikach PDF), niezbędne jest oprogramowanie Adobe Acrobat Reader w wersji CE (polska wersja językowa). Aby ściągnąć oprogramowanie Adobe Acrobat Reader kliknij tutaj.

  Broszury informacyjne do zeznań i załączników. Prawa i obowiązki Podatnika.


  Wzory formularzy NIP


  Kalendarz podatnika i płatnika w 2007 r.

  Komentarze (1)

  ftdftd

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo