Ortopedia jakich mało

  Ortopedia jakich mało

  Agata Dziekan dziekan@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Marian Panek i jego żona chwalą opiekę lekarską na oddziale ortopedii mieleckiego szpitala.

  Marian Panek i jego żona chwalą opiekę lekarską na oddziale ortopedii mieleckiego szpitala. ©A.Dziekan

  Wykonują specjalistyczne zabiegi i oferują fachową opiekę. Dzięki temu zajmują siedemnaste miejsce w kraju.
  Marian Panek i jego żona chwalą opiekę lekarską na oddziale ortopedii mieleckiego szpitala.

  Marian Panek i jego żona chwalą opiekę lekarską na oddziale ortopedii mieleckiego szpitala. ©A.Dziekan

  DWIEŚCIE ZABIEGÓW

  DWIEŚCIE ZABIEGÓW


  200 pacjentom wszczepili lekarze endoprotezy w zeszłym roku w Mielcu. Na zabieg trzeba jednak czekać w kolejce od czterech do dziesięciu miesięcy. Wynika to z limitów wyznaczanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz możliwości oddziału, w którym jest tylko 30 łóżek.  Ortopedia mieleckiego szpitala znalazła się na 17 miejscu w Polsce w rankingu tego typu oddziałów w tygodniku "Wprost". Nasi lekarze zostali docenieni za zabiegi wszczepiania endoprotez stawu biodrowego i kolanowego.

  Mielecki oddział znalazł się na 17 miejscu. To dobre miejsce, bo w ortopedycznym rankingu dominowały placówki specjalistyczne, kliniki i oddziały w szpitalach wojewódzkich. Rzadko zdarza się aby odział szpitala powiatowego dotarł tak wysoko.

  NOWOCZESNA TECHNIKA
  Na mieleckim oddziale wszczepia się pacjentom endoprotezy od 2003 roku. Od roku lekarze stosują nową technologię endoplastyki stawu biodrowego. Wykonując zabieg robią tylko niewielkie, najwyżej ośmiocentymetrowe nacięcie. Przy wcześniejszych zbiegach miało długość nawet 20 centymetrów.

  - Dzięki temu powstaje dużo mniejsza blizna. Może to mieć szczególne znaczenie dla pań, które będą się mniej krępowały na przykład na plaży - mówi ordynator oddziału Mirosław Midura.

  Ordynator zaznacza, że ta nowa technologia trafiła do Mielca bardzo szybko. W kraju zastosowano ją bowiem po raz pierwszy w 2005 roku.

  Mirosław Midura, ordynator oddziału ortopedyczno-urazowego mieleckiego szpitala: - Endoportezy stosowane są przy zwyrodnieniu stawów biodrowych i kolanowych, kiedy następuje zniszczenie tych stawów. Przyczynami zwyrodnienia mogą być między innymi, choroby wieku dziecięcego, urazy, lub uwarunkowane genetycznie.
  (fot. A. Dziekan)

  SZYBKO WRACAJĄ DO ZDROWIA
  Zabiegi wykonywane przez naszych ortopedów gwarantują też szybki powrót do zdrowia. Po krótkiej rehabilitacji pacjenci zwykle od razu zaczynają poruszać się o własnych siłach bez używania lasek i kul.

  Marian Panek rok temu miał wszczepianą pierwszą endoprotezę stawu biodrowego. Teraz wrócił na oddział, bo potrzebuje drugiej. - Miałem tylko dziesięć dni rehabilitacji, a później już bez laski potrafiłem wejść do autobusu miejskiego - dzieli się wrażeniami.

  ODZIAŁ SIĘ ROZWIJA
  Chwali też opiekę lekarską. Mówi, że ma porównanie, bo odwiedził już wiele szpitali, ale według niego jeśli chodzi o stosunek lekarzy do pacjentów, ten jest najlepszy. - To są lekarze z powołania - potwierdza jego żona Augustyna Panek, która właśnie przyszła w odwiedziny.

  Oddział się rozwija. Ordynator planuje wprowadzić także wszczepianie endoprotez pacjentom bardzo młodym, po 30 roku życia. Bo tacy ludzie, którym implant powinien służyć przez kilkadziesiąt lat, potrzebują specjalnego rodzaju endoprotezy. - Musi to być implant wyższej jakości, żeby pacjent nie wymagał po jakimś czasie ponownego zabiegu - informuje ordynator.

  Lekarzom i pracownikom oddziału ortopedii mieleckiego szpitala gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo