Kogo chcą pracodawcy

  Kogo chcą pracodawcy

  Agata Dziekan dziekan@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na zebraniu Powiatowej Rady Zatrudnienia zjawili się dyrektorzy szkół średnich i zawodowych z wnioskami dotyczącymi zmiany oferty kształcenia.

  Na zebraniu Powiatowej Rady Zatrudnienia zjawili się dyrektorzy szkół średnich i zawodowych z wnioskami dotyczącymi zmiany oferty kształcenia. ©A. Dziekan

  Szkoły zawodowe i techniczne w Mielcu wykształcą ludzi, którzy bez problemów znajda pracę.
  Na zebraniu Powiatowej Rady Zatrudnienia zjawili się dyrektorzy szkół średnich i zawodowych z wnioskami dotyczącymi zmiany oferty kształcenia.

  Na zebraniu Powiatowej Rady Zatrudnienia zjawili się dyrektorzy szkół średnich i zawodowych z wnioskami dotyczącymi zmiany oferty kształcenia. ©A. Dziekan

  Znaczące zmiany w kierunkach kształcenia w mieleckich szkołach średnich. Od września szkoły zaoferują nowe zawody. Wszystkie zgodnie z sugestiami miejscowych firm.

  Żeby technika i szkoły zawodowe mogły wprowadzić nowe kierunki i mieć nadzieję na zatwierdzenie swoich projektów przez kuratorium, muszą wcześniej uzyskać zgodę Powiatowej Rady Zatrudnienia. Dlatego wczoraj w mieleckim starostwie odbyło się spotkanie rady z dyrektorami szkół średnich.

  WYKSZTAŁCĄ HOTELARZY I MECHATRONIKÓW

  Najpierw projekt zmian w swoim Zespole Szkół imienia Groszkowskiego przedstawił dyrektor Zbigniew Witek: - Chcemy kształcić techników hotelarstwa.
  Uzasadniał, że równocześnie z rozwojem firm w mieście, wejściem wielkiego inwestora Sikorsky Aircraft, zaczną pewnie powstawać także hotele, motele, będzie rozwijać się turystka.

  Szkoła zamierza także na poziomie "zawodówki" kształcić elektryków oraz monterów sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. Ten ostatni zawód wprowadza z myślą o firmie telekomunikacyjnej Multimedia, która chętnie przyjmie uczniów na praktykę. Zespół Szkół otworzy też szkołę policealną z kierunkiem technik mechatronik.

  ZAKŁADY MIĘSNE DOBRZE PŁACĄ

  Jan Myśliwiec, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, przekonywał: - Mamy szkołę policealną kształcącą operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie, ale to są zajęcia dla młodzieży niepracującej. Chcemy powołać taką samą szkołę dla dorosłych pracujących.
  Od nowego roku szkolnego szkoła zaproponuje uczniom także kierunki: ślusarz, ze specjalnością monter płatowców (w zawodówce), technik lotniczy, technik informatyk oraz operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego ze specjalnością przetwórstwo mięsa.

  Zawody lotnicze szkoła proponuje biorąc pod uwagę sugestie Polskich Zakładów Lotniczych, które, w związku z pojawieniem się amerykańskiego inwestora Sikorsky Aircraft, stają przed perspektywą rozwoju i będą zwiększać zatrudnienie.

  Specjalność przetwórstwo mięsa to natomiast efekt rozmów z zakładami mięsnymi w regionie. W powiecie jest 17 takich firm i coraz mocniej zaczynają odczuwać brak rąk do pracy.

  BRAKUJE SPAWACZY I STOLARZY

  W Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rzemieniu od września pojawi się szkoła policealna kształcąca techników rolnictwa, a w Zespole Szkół Budowlanych technik urządzeń sanitarnych.

  Powiatowa Rada Zatrudnienia w głosowaniu zaakceptowała wszystkie wnioski dotyczące nowych kierunków. Ale członkowie rady mieli też własne sugestie. Kazimierz Królikowski, przewodniczący rady, zwracał uwagę, że brakuje spawaczy, a dyrektor Urzędu Pracy w Mielcu przekonywał, że przydałby się jeszcze kierunek - obróbka drewna. Pracodawcy skarżą się bowiem, że brakuje stolarzy.

  - Robimy nabór na stolarza, ale nie ma chętnych - odpowiadał dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. - Rodzice nie chcą wysyłać dzieci na kierunki budowlane, bo to wiąże się z ciężką pracą na praktykach. To ciężkie zawody.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo