Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy kamerę

Robert Felczak [email protected]
Przy wyborze kamery najlepiej kierować się walorami użytkowymi urządzenia, a dopiero w dalszej kolejności marką.
Przy wyborze kamery najlepiej kierować się walorami użytkowymi urządzenia, a dopiero w dalszej kolejności marką. Archiwum
Kaseta MiniDV, płyta DVD, a może karta pamięci lub wbudowany twardy dysk?

Prosta w obsłudze, lekka, niewielka i oczywiście zapewniająca dobrą jakość obrazu oraz dźwięku. Taka powinna być kamera do użytku domowego.

Wybór odpowiedniego modelu kamery jest nie jest łatwy. Warto więc wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia, którego ceny w ostatnich kilku latach znacznie spadły, ale mimo to wciąż oznaczają wydatek przynajmniej kilkuset złotych.

TYLKO CYFROWE

Analogowe modele na kasety VHS, identyczne jak w magnetowidach, przeszły już do historii. Wszystkie współczesne kamery są cyfrowe. Na rynku funkcjonuje kilka ich typów. Najważniejszy podział wiąże się z nośnikiem, na którym kamera zapisuje nagrania.

Najpopularniejszym są obecnie kasety MiniDV, z którymi coraz mocniej konkurują kamery nagrywające na płytach DVD (nieco mniejszych wersjach - o średnicy 8 cm). Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce standardem staną się inne nośniki cyfrowo zapisywanych danych - karty pamięci i wbudowane w kamery twarde dyski. Na razie ceny takich urządzeń są jednak bardzo wysokie i dlatego najczęściej kupowanymi kamerami są modele na kasety MiniDV lub krążki DVD.
PŁYTA CZY KASETA?

Który z nich jest lepszy, kaseta czy płyta? Osoby zamierzające używać kamery wyłącznie do kręcenia filmów z wakacji i uroczystości rodzinnych nie muszą zwracać uwagi na nośnik, na którym są zapisywane nagrania. Jeśli jednak mamy zamiar poddawać filmy komputerowej edycji warto zdecydować się na nieco droższe modele, zapisujące nagrania na płytach DVD. Powód? W przypadku kaset zgrywanie materiału do komputera jest bardzo uciążliwe. Zajmuje bowiem tyle czasu, ile trwa nagranie. Natomiast w przypadku krążków DVD kopiowanie trwa nawet kilkadziesiąt razy krócej.

Ponadto zaletą modeli zapisujących filmy na płytach jest to, że nagrania można odtwarzać w tradycyjnym odtwarzaczu DVD. Odpada więc konieczność podłączania kamery do telewizora. A jakość nagrań w przypadku obu tych nośników jest identyczna.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kamerę zapisującą nagrania na kasecie MiniDV, płycie DVD, karcie pamięci lub wbudowanym twardym dysku należy zwrócić uwagę na następujące funkcje:

* Rozdzielczość matrycy. Podawana jest w ilości punktów (tak zwanych pikseli), które tworzą obraz. Im jest ich więcej tym wyraźniejszy jest obraz. Przeważnie ta rozdzielczość wynosi 800 tysięcy (cyfrowe kamery robią też zdjęcia w 1 milionie pikseli, co pozwala na wykonanie odbitki dobrej jakości o wymiarze 9x13 cm).

* Obiektyw. Najważniejsza jest jego jasność, którą określa się napisem na przykład 1:1,6. Dobrze, aby liczba po dwukropku była jak najmniejsza.

* Zoom. Optyczny jest znacznie ważniejszy, bo przybliża filmowany obiekt poprzez zmianę ogniskowej obiektywu nie powodując utraty jakości obrazu. Natomiast cyfrowy przybliża filmowany obiekt przez elektroniczne powiększenie fragmentu obrazu przez co powoduje utratę jakości obrazu.

* Stabilizacja obrazu. Eliminuje niewielkie ruchy kamery spowodowane drżeniem ręki podczas filmowania. Przydatna szczególnie w przypadku małych urządzeń, które ze względu na niewielką wagę trudno utrzymać stabilnie. Stabilizacja może być elektroniczna lub - znacznie lepsza - optyczna.

* Ekran LCD. Przeważnie ma około 2,5 cala. Warto, aby był pokryty powłoką antyrefleksyjną. Droższe modele posiadają ekran dotykowy, który ułatwia poruszanie się po menu kamery.

* Złącza. Do podłączenia kamery do komputera w celu skopiowania nagrań wideo w pełnej rozdzielczości niezbędne jest złącze DV (inne nazwy tego złącza: i.LINK, IEEE 1394 i Fire Wire). Ważne, aby kamera miała też złącze USB, które umożliwia szybką transmisję danych do komputera (zdjęć cyfrowych i wideo w mniejszej rozdzielczości). Każdy model posiada natomiast złącze cinch, którym podłącza się kamerę do telewizora lub magnetowidu (bądź też odwrotnie).

* Akumulator. Może być litowo-jonowy, litowo-polimerowy, niklowo-kadmowy i niklowo-wodorkowy. Najlepsze są litowo-jonowy i litowo-polimerowe, które można doładowywać bez wpływu na utratę ich pojemności. Od pojemności akumulatorów (podawanej w mAh - miliamperogodzinach) im większa wartość tym lepiej) zależy czas pracy kamery (przeważnie wynosi od 1 do 2 godzin).

* Karty pamięci. Większość kamer umożliwia robienie zdjęć cyfrowych. Są one zapisywane na kartach pamięci identycznych jak w cyfrowych aparatach fotograficznych (najpopularniejsze - SD).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kupujemy kamerę - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie