Sposób na kurz

  Kamil Wojtczak wojtczak@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ogrzewanie podłogowe eliminuje w dużej mierze zjawisko unoszenia się kurzu i pomaga małym alergikom

  Ogrzewanie podłogowe eliminuje w dużej mierze zjawisko unoszenia się kurzu i pomaga małym alergikom ©Rettig Heating

  Ogrzewanie podłogowe pomaga w rozwiązaniu tego problemu.
  Ogrzewanie podłogowe eliminuje w dużej mierze zjawisko unoszenia się kurzu i pomaga małym alergikom

  Ogrzewanie podłogowe eliminuje w dużej mierze zjawisko unoszenia się kurzu i pomaga małym alergikom ©Rettig Heating

  Uwaga

  Uwaga


  W pomieszczeniach ogrzewanych metodą podłogową temperatura posadzki jest tylko o 4 stopnie Celsjusza wyższa od temperatury powietrza, co - w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnym - zmniejsza rozprzestrzenianie się szkodliwych pyłów.  Dla wielu alergików szczególnie uciążliwy jest unoszący się w mieszkaniu kurz. Ogrzewanie podłogowe może zmniejszyć problem kurzu w mieszkaniu i ułatwić im życie.

  Wodne ogrzewanie podłogowe to dobre rozwiązanie dla mieszkań w których kurz stanowi zagrożenie dla jego mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych. Dla alergicznych dzieci wszelkiego rodzaju roztocza i bakterie mogą prowadzić do uczuleń i powikłań układu oddechowego. Obecność w powietrzu silnego alergenu, czyli kurzu, jest w znacznym stopniu uzależnione od cyrkulacji powietrza, na której ograniczenie z kolei ma wpływ ogrzewanie podłogowe.

  Cyrkulacja powietrza

  Ciepło inaczej rozchodzi się w pomieszczeniach, w których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, a inaczej w tych ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. "Podłogówka" ogranicza ruch powietrza w pomieszczeniu, co znacznie zmniejsza rozprzestrzeniania się szkodliwych pyłów. Wynika to z tego, że w pomieszczeniach ogrzewanych metodą podłogową temperatura posadzki jest tylko o 4 stopnie Celsjusza wyższa od temperatury powietrza. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania tradycyjnego, w którym to gorące powietrze krąży szybciej, unosząc ze sobą kurz i pył.

  - W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym funkcję grzejnika pełni posadzka, której temperatura jest tylko o kilka stopni wyższa od temperatury powietrza.
  Natomiast w pokoju

  z grzejnikami tradycyjnymi ta różnica jest dużo większa. Wynosi kilkadziesiąt stopni, co w rezultacie prowadzi do bardziej dynamicznego ruchu powietrza niż w przypadku "podłogówki" i wzmożonego przenoszenia się kurzu - wyjaśnia Danuta Szutkowska, kierująca działem ogrzewania podłogowego w firmie Rettig Heating.

  Optymalny rozkład ciepła

  Z badań Niemieckiego Towarzystwa Alergii i Astmy (GAF) wynika, że osoby uczulone na kurz czują się bardziej komfortowo właśnie w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. Typowe objawy uczuleniowe, takie jak: uciążliwy katar, kaszel czy pieczenie oczu, występują w takich warunkach z niejszym nasileniem. Dodatkową zaletą ogrzewania jest fakt, iż zapewnia ono korzystną dla nas temperaturę.

  - Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny dla człowieka rozkład ciepła w pomieszczeniu. Dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest okolicy nóg, a chłodniejsze na poziomie głowy. W pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogówkę powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych tradycyjną metodą. A im wyższa wilgotność powietrza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego: anginy czy grypy - dodaje Danuta Szutkowska.

  Komentarze (12)

  Wszystkie komentarze (12) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo