Trochę klasyki, trochę szaleństwa

  Trochę klasyki, trochę szaleństwa

  /jap./

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nawet młodzi poddali się w tym roku dyktatowi czerni i bieli, projekt Philipp Wanders.

  Nawet młodzi poddali się w tym roku dyktatowi czerni i bieli, projekt Philipp Wanders. ©D. Łukasik

  Nasze mieszkania według młodych projektantów z całej Europy.
  Nawet młodzi poddali się w tym roku dyktatowi czerni i bieli, projekt Philipp Wanders.

  Nawet młodzi poddali się w tym roku dyktatowi czerni i bieli, projekt Philipp Wanders. ©D. Łukasik

  Wystawa Talenty to obowiązkowy punkt zwiedzania frankfurckich targów Ambiente. Tutaj młodzi ludzie z całej Europy pokazują oryginalne wzornictwo przemysłowe. Niekiedy bardzo odważne, bo nie skażone wymogiem komercyjnego sukcesu.

  Dwa razy do roku organizatorzy targów wnętrz we Frank-furcie nad Menem udostępniają najzdolniejszym i najbardziej rokującym projektantom z całej Europy miejsce na pokazanie prac.
  Kilkunastu artystów, głównie bardzo młodych, korzysta z tego przywileju, przywożąc worek pomysłów. Tak było i tym razem. Wystawa Talenty to swego rodzaju zapowiedź tego, na czym będziemy siedzieć, w czym spać, czym jeść i generalnie, w jakim otoczeniu żyć za lat dziesięć, może dwadzieścia.

  Zapewne część pokazanych w tym roku projektów i prototypów przedmiotów nigdy nie zostanie wprowadzona do produkcji, ale inne być może staną się rynkowymi hitami.
  O ile sierpniowe Talenty we Frankfurcie odznaczyły się wyraźną tendencją łączenia w jednym przedmiocie kilku funkcji, nawet kosztem ich estetyki, o tyle lutowa edycja wystawy trochę złagodniała i właściwie większość pokazanych mebli, naczyń czy oświetlenia nadawała się do masowej produkcji. Jeden z ciekawszych pomysłów na wystawie pokazał polski projektant Paweł Grobelny, który zaprezentował kolekcję puf, inspirowanych dawnymi strojami, a konkretnie kryzami. Kryzy hiszpańskie czy francuskie, noszone w danych czasach na arystokratycznych szyjach, teraz zostały powiększone do rozmiarów wygodnego siedziska z filcu.

  Projektant Philipp Wanders zaproponował najmodniejsze w tym roku połączenie bieli z czernią. Powstał z tego fotel, który w części gości przypominał nieco wyposażenie dziecięcego pokoju, albo kryzysowe meble z czasów PRL-u. Tak czy siak, fotel przynajmniej zwracał na siebie uwagę i być może o to artyście chodziło.
  Uwagę zwiedzających skupiały także projekty szwajcarskiej artystki Jette Loeper.

  Pokazała ona między innymi ceramikę, którą z powodzeniem można stosować do codziennego użytku. Pomysł, aby talerzyk na śniadaniowa kanapkę czy croissanta połączyć od razu ze spodeczkiem na filiżankę kawy, bardzo się podobał, ale niektórzy widzieli w tym wiele podobieństwa z nowościami pokazanymi na targach Ambiente przez porcelanowego potentata, niemiecką firmę Rosenthal. Nawet jeśli nie wszystko, co pokazali młodzi projektanci, znajdzie chętnego, który zainwestuje w produkcję, to wystawa Talenty jest jednym z najciekawszych i z pewnością najbardziej wyzwolonych miejsc na całych targach, które w przeciwieństwie do niej są jednak przede wszystkim ogromnym biznesem, nastawionym na wielomilionowe obroty i wysokie zyski.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo