Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiwat 3 maja

Wioletta Wojtkowiak, /ZS/, /ada/
3 maja w Tarnobrzegu. Patriotyzmu trzeba uczyć od najmłodszych lat.
3 maja w Tarnobrzegu. Patriotyzmu trzeba uczyć od najmłodszych lat. W. Wojtkowiak
Msze święte w intencji ojczyzny, manifestacje patriotyczne, kwiaty przed pomnikami, koncerty i festyny - wczoraj uczciliśmy 216 rocznicę uchwalenia konstytucji.

Kilkuset mieszkańców Tarnobrzega uczestniczyło w trzeciomajowych uroczystościach na placu Bartosza Głowackiego, które rozpoczęły się mszą świętą w kościele OO. Dominikanów.

Przed pomnikiem Bartosza Głowackiego kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, kombatanci, delegacje szkół, zakładów pracy, związków i organizacji. Już tradycyjnie, uroczystości uświetniły przemarsz i koncert orkiestry dętej oraz artystyczny program młodzieży z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

- Majowe dni to czas szczególny. Łączymy bliskie sercu święta kościelne i pamiętne dla naszej historii rocznice: dzień świętego Józefa, patrona ludzi pracy, Matki Bożej Królowej Polski, Święto Konstytucji 3 Maja i rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej - przemawiał do mieszkańców prezydent Jan Dziubiński. - Ten splot świąt i rocznic uświadamia nam, współczesnym, wymiar naszego patriotyzmu. Pokazuje naszą tożsamość, związaną z wiarą naszych ojców, naszą tradycję i wreszcie pracowitość, tak docenianą we współczesnej Europie.

Poczet sztandarowy Rady Miejskiej podczas mszy za ojczyznę w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.
Poczet sztandarowy Rady Miejskiej podczas mszy za ojczyznę w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli. Z. Surowaniec

Mielec. Poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik Wolności.
(fot. A. Dyka-Urbańska)

Przypomniał też, jak przez ponad 200 lat od pamiętnego uchwalenia konstytucji Polacy wielokrotnie musieli bronić swojej wolności - orężem, słowem, strajkiem. I że wielu próbowało zniewolić nasz kraj i nasze umysły. Nigdy jednak nie udało się zniewolić polskiego ducha.

PAN KALINKA GRAŁ

Zbigniew Szpyt ze Związku Żołnierzy AK wspomniał nam, jak wyglądały przed wojną obchody trzeciomajowego święta na tarnobrzeskim rynku. - Nie było tylu sztandarów i delegacji, ale ludzi bezsprzecznie więcej. Na każdym domu powiewały flagi, teraz jest ich bardzo mało - obserwuje ze smutkiem.

Bronisława Kopeć, która w Tarnobrzegu mieszka od końca lat siedemdziesiątych, z uśmiechem wspomina, że chociaż wtedy nie świętowano, 3 maja przed pomnikiem Bartosza Głowackiego pojawiały się kwiaty. Zabierano je z pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej. - Odkąd tylko pamiętam, od świtu do nocy pan Jan Kalinka, dziś już staruszek, grał na fujarce "Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie". Przechodził ulicami, przystawał przed urzędami. A milicja go przeganiała.

NIEZWYKŁY GOŚĆ W STALOWEJ WOLI

Od mszy świętej w intencji ojczyzny, zamówionej przez samorząd miasta i powiatu, rozpoczęły się Dni Stalowej Woli. Fragmenty Pisma Świętego czytali przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kozielewicz i przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres.

Mszę w bazylice konkatedralnej odprawił niezwykły gość - biskup pomocniczy łacińskiej diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie ks. Jan Niemiec. Przed wieloma laty był wikariuszem w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Teraz, jako kościelny dostojnik, powiedział podczas kazania: - Nie jesteśmy sierotami, bo mamy Matkę. Mamy wziąć ją do siebie, aby była nauczycielką i tą, która kształtuje nasze sumienie. Matka, która pochyla się nad każdym dzieckiem i uczy nas, jak żyć godnie, żeby życie nasze nie było zmarnowane, żebyśmy tego życia nie przegrali.

Poczet sztandarowy Rady Miejskiej podczas mszy za ojczyznę w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.
(fot. Z. Surowaniec)

We mszy wziął także udział ks. Władysław Janowski, były proboszcz i budowniczy konkatedry, uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Stalowej Woli. Przybyły poczty sztandarowe instytucji, szkół, harcerzy i kombatantów. Władze miasta złożyły kwiaty w miejscach upamiętniających poległych i zamordowanych w obronie ojczyzny. Także przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II i budowniczego Centralnego Okręgu Przemysłowego Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Z BARWNĄ PARADĄ SZTANDARÓW

W Mielcu obchody rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona w bazylice mniejszej pw. Św. Mateusza.
Następnie poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik Wolności, gdzie młodzież Zespołu Szkół Budowlanych zaprezentowała program artystyczny. Delegacje samorządowców, szkół, firm, instytucji i organizacji złożyły kwiaty przed pomnikiem.

Oficjalne obchody święta Konstytucji 3 Maja zakończyła parada sztandarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie