Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiązania testu maturalnego!

Redakcja
Maturzyści pisali dziś egzamin z języka polskiego.
Maturzyści pisali dziś egzamin z języka polskiego. A. Piekarski
Uwaga maturzyści! Publikujemy przykładowe rozwiązania testu maturalnego z języka polskiego - poziom podstawowy i rozszerzony.

Uwaga!
Arkusze z rozwiązaniami testu znajdują się w załącznikach do artykułu. Szukajcie ich pod zdjęciem obok!

Pierwsza część egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym polegała na czytaniu tekstu ze zrozumieniem. Maturzyści analizowali fragment wykładu inauguracyjnego o obywatelstwie wygłoszonego przez prof. Barbarę Skargę. W części drugiej egzaminu odwołano się do kanonu literatury. Temat pierwszy dotyczył III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i zawartej tam opowieści Żegoty o ziarnie. Wybierając drugi temat abiturienci musieli porównać kreacje literackie matek i relacje matek z dziećmi w "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego i "Granicy" Zofii Nałkowskiej.

Ponad 10 proc. maturzystów wybrało pisanie matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści analizowali fragment tekstu "Dziennikarstwo - zawód czy wyzwanie" Teresy Sasińskiej-Klas. Do wyboru mieli również dwa tematy wypracowań: "Dwa obrazy prowincji - porównaj sposoby ich kreacji w 'Pani Bovary' Gustava Flauberta i 'Republice Marzeń' Brunona Schulza" oraz "Obraz małej ojczyzny w początkowym fragmencie poematu Tomasza Różyckiego 'Dwanaście stacji'. W jaki sposób nawiązuje poeta do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza".

W tym roku po raz pierwszy maturzyści zdają egzamin tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie. W latach ubiegłych wszyscy musieli zdawać egzamin na poziomie podstawowym, dopiero potem chętni mogli przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

W kolejnych dniach maturzyści będą musieli jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwu egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub przedmiotów - maksymalnie trzech).

Z danych CKE wynika, że najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze są geografia, wiedza o społeczeństwie i biologia; tę pierwszą wybrał co trzeci abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie 3/4 przystępujących do egzaminu.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. W tym roku egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.

Niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty.

Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha tegoroczni maturzyści są ostatnim rocznikiem, który może otrzymać świadectwo dojrzałości nawet, gdy nie zda jednego egzaminu. Od przyszłego roku szkolnego w miejsce tzw. amnestii maturalnej dla tych, którzy nie zdali jednego egzaminu, będzie wprowadzony egzamin poprawkowy. Spowodowane jest to orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy rozporządzenia dotyczącego egzaminów dojrzałości wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją (w tym amnestia) są niezgodne z ustawą o systemie oświaty i z konstytucją.

Świadectwa dojrzałości maturzyści otrzymają 29 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozwiązania testu maturalnego! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie