Tanie sprowadzone auto?

  Tanie sprowadzone auto?

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ile tak naprawdę kosztuje samochód ściągnięty z innego kraju Unii Europejskiej?

  Ile tak naprawdę kosztuje samochód ściągnięty z innego kraju Unii Europejskiej?

  Nawet ponad 3 tysiące złotych będzie trzeba zapłacić za ściągnięcie i zarejestrowanie samochodu z Zachodu.
  Ile tak naprawdę kosztuje samochód ściągnięty z innego kraju Unii Europejskiej?

  Ile tak naprawdę kosztuje samochód ściągnięty z innego kraju Unii Europejskiej?

  410 zł  410 zł


  W skrajnym przypadku same tylko koszty "techniczne" samochodu sprowadzonego do kraju mogą wynieść ponad 410 zł. Oprócz badań podstawowych bowiem możemy również wydać pieniądze na: dodatkową opłatę za uszkodzenia wymienione w umowie sprzedaży, homologację haku holowniczego oraz badanie instalacji gazowej.  Ile tak naprawdę kosztuje samochód ściągnięty z innego kraju Unii Europejskiej? Po podliczeniu wszystkich opłat okazuje się, że nie jest dużo tańszy od tych stojących w komisach samochodowych w kraju.

  Sześcioletni ford z Niemiec za 2200 euro - taka okazja skusi każdą osobę szukającą nowego samochodu. Jednak nie każdy przelicza dokładnie, ile auto będzie kosztować i może być niemile zdziwiony, gdy okaże się, że oprócz zaplanowanych niespełna 9 tysięcy złotych musi na nie wydać sporo więcej.

  Jak przywieźć?

  Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jak samochód kupiony w Niemczech czy Francji przywieźć do kraju. Laweta i holowanie jej w nasz region kosztuje około 1500 złotych. Jeśli auto jest sprawne i kupione w komisie można je również tymczasowo zarejestrować, ubezpieczyć i przyjechać nim co będzie kosztowało około 200 euro plus koszty paliwa. Najtaniej wyjdzie, jeśli kupimy samochód od właściciela i przyjedziemy "na jego blachach", ale biorąc pod uwagę przepisy ubezpieczeniowe na przykład Niemcy nie chcą się na to zgadzać.

  Urząd skarbowy, urząd celny

  W urzędzie celnym od sprowadzonego auta płacimy 3,1 procenta od wartości faktury. Jeśli więc w przeliczeniu na złotówki opiewa ona na 10 tysięcy, to celnikom zostawimy 310 złotych.
  Także w Urzędzie Skarbowym, aby dostać dokumenty konieczne do zarejestrowania auta - formularz VAT 24, jeśli sprowadza je osoba prywatna - zapłacimy 160 złotych. Mniej, 20 zł, musi zapłacić osoba prawna, czyli firma, która sprowadza samochód do celów służbowych, tyle bowiem kosztuje wydanie formularza VAT 23.

  Badanie techniczne

  Pierwsze badanie techniczne samochodu sprowadzonego do kraju również jest droższe - kosztuje 169 zł, a jeśli samochód ma wpisane na umowie sprzedaży uszkodzenie trzeba dopłacić jeszcze 94 złote. Homologacja na hak holowniczy to dodatkowe 35 złotych, a badanie instalacji gazowej - 114 złote. Jeśli więc mamy wszystkie te rzeczy do sprawdzenie, konieczne do zarejestrowania auta badania mogą kosztować nawet ponad 410 złotych.

  Opłaty rejestracyjne

  Przede wszystkim do zarejestrowania samochodu przywiezionego z zagranicy potrzebny jest dowód uiszczenia opłaty recyklingowej - 500 złotych, które wpłaca się w Banku Gospodarstwa Krajowego. Oprócz tego sama rejestracja i wydanie tablic rejestracyjnych kosztują 247,5 złotego. Razem wychodzi więc prawie 750 złotych. Przerejestrowanie samochodu z tego samego miasta, przy pozostawieniu starych - ale już białych - tablic kosztuje 74 złote.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo