Polowanie na piratów

  Polowanie na piratów

  Robert Felczak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Polska jest wiceliderem w niechlubnej klasyfikacji państw o najwyższej stopie piractwa.

  Polska jest wiceliderem w niechlubnej klasyfikacji państw o najwyższej stopie piractwa.

  Za używanie nielegalnego oprogramowania grożą grzywny i więzienie - pod warunkiem, że zostanie ono znalezione w twoim komputerze.
  Polska jest wiceliderem w niechlubnej klasyfikacji państw o najwyższej stopie piractwa.

  Polska jest wiceliderem w niechlubnej klasyfikacji państw o najwyższej stopie piractwa.

  Piractwo komputerowe  Piractwo komputerowe


  Piratem określa się osobę lub firmę, która użytkuje nielegalne oprogramowanie komputerowe. Na przykład instaluje program z jednej licencjonowanej kopii na kilku komputerach, korzysta z uaktualnienia programu bez posiadania jego legalnej kopii bądź też użytkuje domową lub edukacyjną wersję programu w firmie. W przypadku wykrycia pirackich kopii osoba odpowiedzialna za naruszenie prawa może zostać pozbawiona wolności nawet na 5 lat. Pozostałe sankcje dla "piratów": grzywna i przepadek narzędzi przestępstwa, na przykład komputerów. Ponadto producent oprogramowania komputerowego może żądać od osoby lub firmy, która naruszyła jego prawa autorskie rekompensaty w wysokości podwójnej lub potrójnej wartości wynagrodzenia, jakie musiałby taki podmiot zapłacić producentowi za legalny produkt.  Masz w komputerze zainstalowanego pirackiego Windows'a lub Word'a? Możesz spodziewać się kontrolerów, którzy sprawdzą w twoim komputerze legalność oprogramowania. Pytanie tylko - jakie jest prawdopodobieństwo, że przyjdą akurat do ciebie?

  Kontrolerzy podobno wchodzą do mieszkań i sprawdzają komputery. Gdy stwierdzą, że jest na nich zainstalowane nielegalne oprogramowanie sporządzają protokół i wlepiają grzywny. W Internecie aż huczy od takich informacji. Okazuje się jednak, że są nie do końca prawdziwe. - Dotarły do nas informacje o kontrolach legalności oprogramowania na prywatnych komputerach. Akcja ta nie jest jednak inicjatywą polskiego oddziału Microsoft, nie jest prowadzona w porozumieniu z nami, nie jest nam również znane powiązanie jej inicjatorów z instytucjami zajmującymi się promocją i ochroną legalności oprogramowania komputerowego ani polskimi organami ścigania - informuje Bartłomiej Danek, rzecznik prasowy polskiego oddziału Microsoft. - Przestrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań osób podszywających się lub powołujących na firmę Microsoft - dodaje.
  POLICJA SPRAWDZA

  Mimo że Microsoft nie ściga piratów komputerowych, nie oznacza to, że użytkownicy nielegalnego oprogramowania mogą czuć się bezkarni. - Sprawdzamy legalność oprogramowania, ale nie u przypadkowych osób. Najczęściej kontrolujemy podmioty, które czerpią korzyści z użytkowania pirackich kopii programów. Głównie są to firmy i instytucje. Czasami, na przykład podczas przeszukiwania mieszkania, sprawdzamy też legalność oprogramowania. Nie prowadzimy natomiast zmasowanej, ukierunkowanej akcji tego typu - mówi Paweł Dziopa, specjalista w wydziale do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

  Policja sprawdza także donosy na piratów. Nie interesuje się jednak wszystkimi zgłoszeniami od "życzliwych" osób. - Mamy swoje sposoby. Ale z oczywistych względów nie mogę ujawnić, w jaki sposób działamy - dodaje Paweł Dziopa.

  LEGALNE I ZA DARMO?

  Za podstawowe, licencjonowane oprogramowanie do użytku domowego - system operacyjny, edytor tekstu i program antywirusowy - trzeba zapłacić przynajmniej 1000 złotych. Dla większości osób to spory wydatek. Można go jednak uniknąć nie stając się przy tym piratem. W jaki sposób? O tym napiszemy już wkrótce.

  Komentarze (1)

  kolo

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo