Matura przez wieki

  Matura przez wieki

  Joanna Piechuta, Michał Dominik

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Maturzyści ze Stalowej Woli dzielą się wrażeniami po egzaminie z Lucjanem Małkiem, swoim historykiem i dyrektorem.

  Maturzyści ze Stalowej Woli dzielą się wrażeniami po egzaminie z Lucjanem Małkiem, swoim historykiem i dyrektorem. ©J. Piechuta

  Zagadnienia z pierwszej części nieco zaskoczyły młodzież ze Stalowej Woli. Zadowoleni z siebie są abiturienci z Tarnobrzega.
  Maturzyści ze Stalowej Woli dzielą się wrażeniami po egzaminie z Lucjanem Małkiem, swoim historykiem i dyrektorem.

  Maturzyści ze Stalowej Woli dzielą się wrażeniami po egzaminie z Lucjanem Małkiem, swoim historykiem i dyrektorem. ©J. Piechuta

  Wczoraj maturzyści zdawali egzamin z historii. Uczniowie musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów oraz rozwiązać zadania testowe.

  - Tematy były takie, z którymi maturzyści powinni sobie poradzić - mówi Lucjan Małek, dyrektor Liceum Społecznego w Stalowej Woli. - Chociaż patrząc na egzaminy z poprzednich lat można było spodziewać się zagadnień społecznych i gospodarczych. Teraz pojawiły się typowo historyczne tematy - stwierdza.

  W Liceum Społecznym w Stalowej Woli na historię zdecydowało się ośmiu uczniów, sześciu zdawało ten przedmiot na poziomie rozszerzonym.

  - Wybrałem pierwszy temat o postanowieniach traktatu krakowskiego, drugi był o sporze między Polską a Niemcami w XX wieku - mówi Piotr Bielówka. - Spodziewałem się bardziej społecznego tematu. Pytania testowe obejmowały okres od starożytności do czasów nowożytnych - informuje.
  NIE DLA WSZYSTKICH TRUDNA
  Również Adam Sabat zdecydował się na pierwszy temat.
  - Dla mnie matura była łatwa, pytania testowe nie sprawiły mi trudności, chociaż nad niektórymi musiałem się zastanowić. Wybrałem historię, gdyż wybieram się na archeologię.

  Michał Pelc i Zbigniew Paprocki z tarnobrzeskiego "Kopernika" zapewniają, że podeszli do egzaminu z historii całkowicie na luzie. Wybrali poziom podstawowy. Zdecydowali się na ten przedmiot, gdyż uznali, że nie powinien przysporzyć im większych kłopotów.

  - Mieliśmy bardzo dobrego i wymagającego profesora - twierdzą zgodnie. - Wystarczyło uczyć się na lekcje, by zdać ten egzamin maturalny - informują.
  Egzamin podstawowy składał się z pytań, które dotyczyły między innymi średniowiecza, starożytności i historii nowoczesnej.

  - Przeważały jednak zagadnienia związane ze średniowieczem - opowiada maturzysta Michał Pelc.
  Zdaniem obu abiturientów, egzamin nie zawierał jakichś podchwytliwych czy dziwnych pytań, jak to miało miejsce w latach poprzednich. Dlatego i Michał, i Zbigniew są z siebie zadowoleni. Przyznają jednak, że odpowiedzi na pewne pytania, które teraz wydają im się banalne, w czasie pisania po prostu uleciały z głowy.
  - Jak mogłem nie pamiętać o Wielkiej Karcie Swobód - żałuje Zbigniew.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo