Ministerstwa nie interesują biblioteki?

  Ministerstwa nie interesują biblioteki?

  Agata Dziekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  To na tym terenie, w pobliżu cmentarza, ma powstać wielki budynek mediateki.

  To na tym terenie, w pobliżu cmentarza, ma powstać wielki budynek mediateki. ©A. Dziekan

  Mielec starał się o około 180 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na sporządzenie projektu mediateki.
  To na tym terenie, w pobliżu cmentarza, ma powstać wielki budynek mediateki.

  To na tym terenie, w pobliżu cmentarza, ma powstać wielki budynek mediateki. ©A. Dziekan

  Nowoczesna biblioteka, w której nie tylko będzie można pożyczać książki, ale korzystać z komputerów, uczyć się języków obcych, przychodzić na zajęcia edukacyjne, ma powstać, zgodne z założeniami, na niezagospodarowanym terenie między Starówką, osiedlem Lotników a częścią miasta zwaną popularnie "osiedlem". Miasto nie dostałojednak anigrosza od ministerstwa.

  Jakiś czas temu powstała wstępna koncepcja, którą można było oglądać na stronie internetowej Samorządowego Centrum Kultury.
  Obecnie magistrat przystąpił do sporządzenia właściwego projektu. Prezydent Mielca Janusz Chodorowski informuje, że został już przeprowadzony przetarg na wykonanie tego projektu. W budżecie miejskim jest na to około 300 tysięcy złotych.
  Miasto wcześniej próbowało jednak skorzystać ze sposobności zdobycia pieniędzy na prace projektowe. Gdy Ministerstwo Kultury ogłosiło, że będzie dofinansowywać opracowywanie dokumentacji w zakresie kulturalnych przedsięwzięć, Mielec zgłosił także swój wniosek. Wnioskował o 180 tysięcy złotych. Ministerstwo wniosku nie zaakceptowało, chociaż, jak twierdzi prezydent, wśród zgłoszonych wniosków chyba tylko mielecki dotyczył biblioteki.

  Prezydent komentuje, że negatywna decyzja nie zmienia niczego w planach miasta dotyczących mediateki. Nadal będą trwały prace nad projektem. - Ta odmowa nie ma znaczenia ze względów finansowych. Ma jednak inne znaczenie - mówi.
  Janusz Chodorowski podnosi, że kierując prośbę o wsparcie do ministerstwa, miasto chciało przekonać się, jakie panują wśród rządzących tendencje, czy państwo wspiera duże kulturalne przedsięwzięcia. Okazało się, że poparcia nie ma.

  - Jest to tym dziwniejsze, że do tej pory także jeśli chodzi o przedsięwzięcia finansowane z Unii Europejskiej, nie było miejsca na tego typu kulturalne inwestycje - dopowiada prezydent.
  Projekt techniczny mediateki będzie gotowy w ciągu kilku miesięcy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo