Spóźniony milion dla szkół

  Spóźniony milion dla szkół

  Agata Dziekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kiedy zapadały decyzje o pieniądzach na edukacyjne przedsięwzięcie, jego koszty wrosły prawie dwukrotnie
  Program „Od przedszkola do matury” miał między innymi objąć Szkołę Podstawową nr 6.

  Program „Od przedszkola do matury” miał między innymi objąć Szkołę Podstawową nr 6. ©A. Dziekan

  Mielec dostał wreszcie milion złotych na likwidację barier architektonicznych w szkołach. Tylko, że czekał na te pieniądze dwa lata i obecnie przy ogromnym wzroście cen materiałów budowlanych, za tę kwotę niewiele da się zrobić.

  Program "Od przedszkola do matury: adaptacja bazy edukacyjno-sportowej w Mielcu do kształcenia integracyjnego" powstał w 2005 roku. Jego założenie to taka modernizacja wybranych budynków szkół, aby niepełnosprawni uczniowie mogli się edukować nie napotykając barier począwszy od zajęć w przedszkolu, a skończywszy na kształceniu w szkole średniej. Program mówił także o odnawianiu sal gimnastycznych i budowie przyszkolnych boisk.

  ZABLOKOWALI PIENIĄDZE
  Program miał dotyczyć Przedszkola nr 3, Szkoły Podstawowej nr 6 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, w którym działają Gimnazjum nr 3 i V Liceum Ogólnokształcące.

  Magistrat obliczał, że przedsięwzięcie będzie kosztować dwa miliony złotych. Zaraz też złożył wniosek o milion złotych do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (przedsięwzięcia przyjęte w tym programie do realizacji były finansowane z pieniędzy unijnych). Bez efektu. Wniosek nie został przyjęty. Co prawda został wpisany na listę rezerwową, ale uruchomiona w tym zakresie procedura również nie zakończyła się pozytywnie. Prezydent Mielca Janusz Chodorowski tłumaczy, że w tym okresie rozpoczęło swoje funkcjonowanie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które na pewien czas zablokowało pieniądze.
  TO JUŻ NIE TEN SAM MILION
  Niedawno pieniądze zostały odblokowane i okazało się, że wnioskowane milion złotych Mielec jednak otrzyma. Prezydent martwi się, czy jednak miasto zdoła teraz za tę sumę zrealizować program. W ostatnim czasie ceny usług i materiałów budowlanych znacznie wrosły i przedsięwzięcie wyceniane dwa lata temu na dwa miliony, teraz będzie kosztowało przynajmniej trzy i pół miliona złotych. Wkład własny miasta musiałby się więc znacząco zwiększyć. Prezydent jeszcze nie podjął decyzji, jak rozwiązać ten finansowy problem

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo