Rentowe ABC

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jakie warunki trzeba spełniać, by starać się o przyznanie renty czy emerytury?

  Jakie warunki trzeba spełniać, by starać się o przyznanie renty czy emerytury?

  Kiedy można iść na rentę? Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać to świadczenie? W jakim wieku można przejść z renty na emeryturę?
  Jakie warunki trzeba spełniać, by starać się o przyznanie renty czy emerytury?

  Jakie warunki trzeba spełniać, by starać się o przyznanie renty czy emerytury?

  Na te i inne pytania odpowiadał podczas głośnego telefonu ekspert kieleckiego oddziału ZUS.

  Pytań było wiele - szczególnie o wiek kwalifikujący do otrzymania świadczeń oraz dodatkowych warunków, oprócz złego stanu zdrowia, które trzeba spełnić, aby rentę otrzymać. Wyjaśnień czytelnikom "Echa Dnia" udzielali nasi eksperci: Paweł Kaleta, wicedyrektor ds. świadczeń kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Lucyna Stępień, zastępca naczelnika Wydziału Koordynacji Obsługi Klientów ZUS w Kielcach.

  A oto najczęściej powtarzające się pytania:
  * Lada moment skończę 60 lat, ponad 30 lat stażu pracy i od 1994 roku jestem na rencie, na którą przeszedłem po prowadzeniu własnej działalności. Czy mogę przejść na emeryturę?

  Paweł Kaleta: - Jeśli do końca 2007 roku ukończy pan 60 lat życia i równocześnie będzie pan mógł wykazać, że 25 lat przepracował "na etacie" takie prawo panu przysługuje. Powinien pan jeszcze raz zebrać wynagrodzenie z 20 lat na druku RP 7 i wraz z wnioskiem o emeryturę dostarczyć je do ZUS. Jeśli jednak nie ma pan pełnych 25 lat pracy jako osoba zatrudniona umowę o pracę wyjściem byłoby też zatrudnienie się i przejście na świadczenie emerytalne z tego zatrudnienia.
  Dokumenty i wniosek są w takim przypadku takie same.
  * Nie pracuję, jestem po ciężkiej operacji kręgosłupa i czeka mnie kolejna. Mam 39 lat, przepracowałam około 6, ale od 2001 roku nie jestem zatrudniona. Czy mam szansę na rentę z powodu moich problemów z kręgosłupem?

  - Ustawowy okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty osobie w pani wieku to 5 lat i ten warunek pani spełnia, jeśli te lata pracy wykaże pani w dziesięcioleciu przypadającym przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Drugi warunek to stwierdzenie niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS. Powstanie niezdolności do pracy powinno być również stwierdzone przez lekarza orzecznika w okresie 18 miesięcy od zaprzestania pracy lub pobierania zasiłku dla bezrobotnych. I ze spełnieniem tego warunku może mieć pani problem.

  * Mam przyznane świadczenie rehabilitacyjne po okresie zatrudnienia za granicą. Jaka jest podstawa do naliczania go?

  - W pana przypadku jest to podstawa naliczenia składki, która stanowi średnią krajową z roku poprzedzającego. Przez pierwsze 90 dni wysokość świadczenia wynosi 90 procent podstawy wymiaru, a później już 75 procent podstawy wymiaru.

  * Mam 57 lat jestem rencistą z 22-letnim stażem pracy, z czego ponad 15 przepracowałem w warunkach szczególnych. Czy gdybym "dopracował" jeszcze 3 lata to mógłbym przejść na wcześniejszą emeryturę?

  - Niestety niewiele to panu da. Zgodnie z obecnymi przepisami to 25 lat stażu pracy musiałby pan mieć do końca 2007 roku, aby przejść na świadczenie emerytalne na warunkach szczególnych. A tego niestety nie da się zrobić.

  * Przepracowałam 35 lat, mam skończone 50. Teraz jestem zatrudniona w służbie zdrowia i obawiam się redukcji etatów. Czy mogę się starać o jakieś świadczenia od ZUS?

  - Podstawą do otrzymania renty jest przede wszystkim zły stan zdrowia, potwierdzony przez lekarza orzecznika z ZUS. Z kolei jednym z koniecznych do spełnienia przy staraniu się o emeryturę wymogów jest ukończenie 60 lat, więc nie będzie pani spełniać też tego warunku. Jeśli jednak zostanie pani zwolniona z przyczyn ekonomicznych z winy zakładu pracy przysługuje pani możliwość skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego. Wówczas po otrzymaniu wymówienia powinna się pani zarejestrować w biurze pracy, a po 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych zgłosić do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia, które wynosi obecnie 711 złotych brutto.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo