Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna wyprawa bez problemów

Anna Niedzielska
Jak zapewnić sobie komfortowy wypoczynek? Trzeba dokładnie przeczytać umowę.
Jak zapewnić sobie komfortowy wypoczynek? Trzeba dokładnie przeczytać umowę. archiwum
Rozpoczyna się okres urlopowy, warto więc wiedzieć, jakie zasadzki mogą czyhać na nas w umowach zawieranych z firmami turystycznymi.

Problemy z umowami o świadczenie usług turystycznych to najczęściej te związane są ze zmianą ceny imprezy, rezygnacją z wycieczki, ofertami typu last minute, a także wyłączaniem odpowiedzialności biura za należyte wykonanie umowy.

Sprawdź biuro podróży

WARTO WIEDZIEĆ

- Każde biuro podróży ma obowiązek posiadania ubezpieczenia na rzecz klientów (pieniądze z ubezpieczenia zabezpieczają powrót klientów do kraju lub pokrywają zwrot wpłat wniesionych przez klientów na poczet odwołanych imprez).
- Cena imprezy ustalona w umowie, jaką klient zawiera w biurze podróży, nie może ulec zmianie w okresie 20 dni przed datą wyjazdu.
- Biuro podróży nie może żądać od klienta żadnych kwot z tytułu odstąpienia od umowy - poza opłatą manipulacyjną - jeżeli klient wskaże osobę, która będzie zamiast niego uczestniczyła w imprezie (przejmie uprawnienia i obowiązki uczestnika imprezy).
- Jeśli wycieczkę wykupuje się na kilka miesięcy przed terminem wyjazdu, warto ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie.

Należy zwrócić uwagę, czy jest ono organizatorem imprez, pośrednikiem, czy agentem. Organizator i pośrednik muszą być wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Jeśli zawieramy umowę z agentem, warto poprosić o przedłożenie potwierdzenia wpisu do rejestru wydanego dla organizatora turystyki.

To, czy dane biuro zostało wpisane do rejestru, można sprawdzić w ewidencjach prowadzonych przez urzędy marszałkowskie. Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych jest dostępna również w internecie pod adresem: turystyka.mg.gov.pl. Można także zasięgnąć informacji u miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów, czy nie otrzymywał skarg związanych z działalnością danej firmy turystycznej.

Przejrzyj ofertę i katalog

Klient biura podróży musi otrzymać szereg informacji, zanim jeszcze podpisze umowę. Broszury, foldery czy katalogi, muszą wskazywać cenę usługi turystycznej albo sposób jej ustalenia, miejsce pobytu lub trasę imprezy, rodzaj, klasę, kategorię lub charakterystykę środka transportu, położenie, rodzaj i kategorię obiektu zakwaterowania (trzeba pamiętać jednak, że europejskie "gwiazdki" gwarantują zwykle wyższy standard niż azjatyckie i afrykańskie), ilość i rodzaj posiłków, program zwiedzania, termin zapłaty całej ceny oraz termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej.

Aby uniknąć rozczarowań, powinniśmy dokładnie sprawdzić miejsce pobytu - położenie hotelu (może okazać się, że wprawdzie mamy widok na morze, ale okna wychodzą na hałaśliwą ulicę), jego kategorię i standard oraz odległość od plaży i centrum miasta, połączenia komunikacyjne, możliwości zwiedzania czy uprawiania sportów. Warto również dopytać o wyżywienie - czy będzie wybór posiłków, czy można zamawiać dania wegetariańskie lub dietetyczne.

Żądaj dodatkowych informacji

Klient powinien również zostać poinformowany o możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej oraz o zakresie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Jeśli jest ono nie wystarczające - na przykład nie obejmuje leczenia szpitalnego - koniecznie należy zapytać się o możliwość wykupienia dodatkowej polisy.
Jeżeli impreza turystyczna jest organizowana dla dzieci, musimy otrzymać informację o możliwości bezpośredniego kontaktu z dzieckiem lub osobą odpowiedzialną w miejscu pobytu dziecka. Mamy również prawo domagać się referencji kadry pedagogicznej.

Last minute, zwykłe prawa

Często zdarza się, że biura podróży wyłączają swoją odpowiedzialność w przypadku ofert last minute, a także innych określanych jako promocyjne. Bez względu na zapis w umowie osobie która wycieczkę wykupiła przysługuje możliwość złożenia reklamacji.

Jedynie w przypadku wycieczek "chybił trafił" - czyli takich, w których nie znamy ani hotelu, ani szczegółów dotyczących wyżywienia - nie można później reklamować niezgodności oferty z prezentacją w katalogu, choć i tak standard gwiazdek powinien zostać zachowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacyjna wyprawa bez problemów - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie