Zabraknie strażaków?

  Zabraknie strażaków?

  Sławomir Czwal.

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jeszcze dwa lata trzeba będzie poczekać na dokończenie rozbudowy niżańskiego ośrodka szkolenia podkarpackich strażaków.

  Jeszcze dwa lata trzeba będzie poczekać na dokończenie rozbudowy niżańskiego ośrodka szkolenia podkarpackich strażaków. ©S. Czwal

  Wielu chętnych na strażackie szkolenia, ale brakuje zaplecza i pieniędzy. Kursanci jak na razie śpią w namiotach.
  Jeszcze dwa lata trzeba będzie poczekać na dokończenie rozbudowy niżańskiego ośrodka szkolenia podkarpackich strażaków.

  Jeszcze dwa lata trzeba będzie poczekać na dokończenie rozbudowy niżańskiego ośrodka szkolenia podkarpackich strażaków. ©S. Czwal

  Brakuje wolnych miejsc na kursach w niżańskim ośrodku szkolenia strażaków, w jedynej tego typu placówce na Podkarpaciu. Szansą na większą liczbę kursantów jest budowa nowego skrzydła ośrodka, jednak na jej dokończenie potrzeba co najmniej trzech milionów złotych.

  Niżański ośrodek szkolenia strażaków powinien rocznie szkolić dwa razy więcej strażaków niż robił to dotychczas, ale brakuje miejsca. Ubiegłego lata uruchomiono dodatkowe kursy, ale strażacy musieli spać w namiotach przed ośrodkiem.

  Końca nie widać

  Niżański ośrodek mógłby teraz mieć swój najlepszy okres, ale brakuje miejsc noclegowych i zaplecza dydaktycznego. Rozbudowa ruszyła w ubiegłym roku, na jej koniec trzeba jeszcze jednak poczekać.

  - Dobudowując część dydaktyczną będziemy mieli możliwość prowadzenie dwóch równoległych kursów - mówi brygadier Roman Dec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. - W ten sposób na bieżąco będą odbywały się trzymiesięczne kursy podstawowe oraz druga grupa będzie mogła przechodzić kursy specjalistyczne i doszkalające. Dokończenie tego zadania jest dla nas priorytetem, bo ośrodek nie zabezpiecza nam potrzeb szkoleniowych, które wynikają z odchodzenia ludzi ze służby.

  Stawiają na szkolenia

  W nowym skrzydle będą nowe sale wykładowe oraz miejsca noclegowe. Obok ośrodka zostanie też zmodernizowany stadion oraz powstanie ścina do wspinaczki przy pomocy drabiny hakowej. W ośrodku szkolenia jest już kabina dymowa, w której strażacy co roku przechodzą specjalistyczne kursy.

  Według komendanta takie ośrodki to przyszłość szkolenia nie tylko zawodowych strażaków, ale również ochotników. Obecnie w ciągu roku w niżańskim ośrodku szkolenia przechodzi około dwa tysiące strażaków.

  - Do końca przyszłego roku chcemy oddać część dydaktyczną - dodaje Mariusz Janeczko, Komendant Ośrodka Szkolenia PSP w Nisku. - Nie będzie to koniec inwestycji bo w planach mamy jeszcze garaże. Na dokończenie całej inwestycji potrzeba około 3 milionów złotych.

  Niżańska inwestycja strażaków finansowana jest z budżetu województwa podkarpackiego.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo