Licz zyski, pamiętaj o stratach

  Licz zyski, pamiętaj o stratach

  Artur Potaczała

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zastanów się dwa razy zanim powierzysz pieniądze w niepewne ręce.

  Zastanów się dwa razy zanim powierzysz pieniądze w niepewne ręce.

  Powierzenie oszczędności funduszom inwestycyjnym, opartym na akcjach, może się skończyć "wyparowaniem" części kapitału.
  Zastanów się dwa razy zanim powierzysz pieniądze w niepewne ręce.

  Zastanów się dwa razy zanim powierzysz pieniądze w niepewne ręce.

  Kilkadziesiąt procent zysku w ciągu roku! Zainwestuj i zmień swoje życie! Reklamy funduszy inwestycyjnych atakują potencjalnych klientów coraz częściej. Niedoświadczony posiadacz oszczędności powinien jednak uważać: ogromne zyski wcale nie są takie pewne.

  Reklamy, z konieczności skrótowe i lapidarne, wysuwają na czoło możliwość zysków. To kusi. Przykłady 40-, 50-, a nawet 80-procentowych zysków w ciągu roku muszą działać na wyobraźnię.
  Ale uwaga! Ten medal ma jeszcze drugą stronę: powierzenie oszczędności funduszom inwestycyjnym, zwłaszcza tym "agresywnym" może się skończyć stratą dużej części kapitału. A o tym już w reklamach mówi się mniej chętnie.

  ZYSKI DZIĘKI GIEŁDZIE

  W ostatnich latach fundusze inwestycyjne stały się w Polsce prawdziwym przebojem. Ulokowaliśmy już w nich około 140 miliardów złotych, a każdego miesiąca przybywa kolejnych kilka miliardów. Wzrost za minionych 12 miesięcy wyniósł 73 procent, co oznacza jeden z najlepszych wyników w Europie i na świecie.

  Wszystko dzięki znakomitym wynikom, osiąganym przez fundusze, zwłaszcza te inwestujące w akcje giełdowych spółek. Te wyniki były możliwe dzięki trwającej od czterech lat bardzo dobrej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Co jednak będzie, gdy koniunktura się skończy, a przecież kiedyś musi to nastąpić? Posiadacze jednostek uczestnictwa w funduszach, zwłaszcza akcyjnych, zaczną tracić.

  - Dotychczas, ze względu na dynamiczny wzrost gospodarczy Polski, zakup jednostek funduszy inwestycyjnych umożliwiał osiągnięcie bardzo wysokich zysków, w przypadku niektórych funduszy dochodzącej nawet do 50 procent w skali roku - mówi Katarzyna Bogucka, analityk Bankier.pl. - Jeszcze wyższą stopę zwrotu można było osiągnąć inwestując na giełdzie, jednak tego typu inwestycje obarczone są dużym ryzykiem, szczególnie jeżeli dokonują ich osoby bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia.

  REKLAMA BEZ PODKOPYWANIA

  Hurraoptymizmem Polaków, powierzających swoje oszczędności funduszom wysokiego ryzyka, zaniepokoiła się nawet Komisja Nadzoru Finansowego. Efektem jest przyjęcie uchwały w sprawie standardów reklamy funduszy inwestycyjnych.

  - Zasady są proste: reklamując fundusz, czyli produkt oparty na zaufaniu, reklama nie może jednocześnie tego zaufania podkopywać - komentował wiceprzewodniczący KNF Marcin Gomoła. Komisja ma zastrzeżenia do tych towarzystw funduszy inwestycyjnych, które w reklamach funduszy eksponują możliwe do osiągnięcia zyski, a nie ostrzegają przed ryzykiem inwestycyjnym. - Jeżeli piszemy, że możemy zarobić 170 czy 300 procent, wytwarzamy u konsumenta, który nie jest profesjonalny, wrażenie, że fundusz jest czymś w rodzaju lokaty bankowej. Uważamy, że takie działanie jest nie fair - powiedział Marcin Gomoła. - Idealną sytuacją byłoby to, gdyby przy sprzedaży funduszy pytano konsumenta, jakie ryzyko jest w stanie ponieść, czyli - ile byłby gotów stracić.

  Problem w tym, że duża część klientów skuszona zachęcającymi reklamami nie bardzo zdaje sobie sprawę z poziomu ryzyka, jakie ponoszą. Świadczy o tym fakt, że większość powierzanych funduszom pieniędzy jest lokowana w jednostki funduszy akcyjnych - najbardziej ryzykownych. Te bardziej bezpieczne (choć też obarczone sporą dawką ryzyka), czyli stabilnego wzrostu i mieszane, cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Do czasu...

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo