Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpiecznie na przejazdach

Wioletta Wojtkowiak
Najczęstszym błędem kierowców jest lekceważenie znaku STOP przed
Najczęstszym błędem kierowców jest lekceważenie znaku STOP przed
Do pięciu wypadków doszło w tym roku na przejazdach kolejowych w województwie podkarpackim. Jedna osoba zginęła, siedem zostało rannych.

Ilu z nas rozgląda się na boki, gdy wjeżdża na przejazd kolejowy? Prawda jest brutalna: niewielu. A wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem nieostrożności kierowców, rowerzystów, ich "jazdy na pamięć".

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że maszynista widzący auto na przejeździe jest bezsilny. Droga hamowania pociągu pędzącego 100 kilometrów na godzinę, to co najmniej 700 metrów. W zderzeniu z taką ogromną masą każde auto jest bez szans.

Do największej liczby wypadków dochodzi latem dlatego przez całe wakacje potrwa trzecia edycja kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj" zainicjowana przez Polskie Koleje Państwowe.

Czarne punkty kolejowe

Czarne punkty kolejowe

Przemyśl, ciąg ulicy Trentowskiego, 3 osoby zabite
Kosina - 2 ofiary śmiertelne
Chałupki Dębiańskie - 2 ofiary śmiertelne
Przeworsk, ciąg ulicy Łąkowej - 2 wypadki śmiertelne
(dane o ofiarach od 1998 roku do dziś)
źródło: podkarpacka policja

WZMOŻONY NADZÓR NA PRZEJAZDACH
Policja, Straż Ochrony Kolei, Straż Graniczna, znane osoby będą promować zachowania ratujące życie. Będziemy atakowani ulotkami, audycjami, spotami reklamowymi, scenkami z billboardów. Po to, by przestrzegać przepisów.

- Będziemy często patrolować rogatki i niestrzeżone przejazdy, gdzie dochodzi do wypadków. Widok policji działa na kierowców dyscyplinująco. Kładziemy nacisk na edukację. Będziemy prowadzić pogadanki z wypoczywającymi na koloniach i obozach dziećmi. Warto. Poprzednie akcje sprawiły, że mniej było wypadków na przejazdach kolejowych - mówi Bartosz Wilk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

BEZMYŚLNOŚĆ KOSZTUJE
Statystyki są bezlitosne. - Aż 97 procent wypadków na przejazdach powodują nieostrożni kierowcy - podają podkarpaccy policjanci. Tylko w lipcu ubiegłego roku nałożyli 110 mandatów za wykroczenia popełnione na torach.

Do najczęstszych grzechów należą: omijanie pojazdu czekającego na otwarcie ruchu przez przejazd (250 złotych mandatu ), wyprzedzanie na przejazdach albo bezpośrednio przed nimi ( 300 złotych mandatu), objeżdżanie opuszczonych zapór i wjeżdżanie na tory, jeśli opuszczanie rozpoczęło się (300 złotych mandatu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie