Kierowco zapinaj pasy!

  Kierowco zapinaj pasy!

  Michał Dominik

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mimo ciągłych apeli, policjanci wciąż zatrzymują wiele osób bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

  Mimo ciągłych apeli, policjanci wciąż zatrzymują wiele osób bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. ©M. Dominik

  Zdaniem policjantów, połowa poruszających się po naszych drogach łamie przepisy ruchu drogowego.
  Mimo ciągłych apeli, policjanci wciąż zatrzymują wiele osób bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

  Mimo ciągłych apeli, policjanci wciąż zatrzymują wiele osób bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. ©M. Dominik

  102 osoby zabite w województwie podkarpackim. Te dane obejmują tylko okres od stycznia, do czerwca tego roku. Prawdopodobnie, bilans ofiar byłby mniejszy, gdyby więcej osób zapinało pasy bezpieczeństwa.

  - Ten problem istniał i ciągle istnieje - mówi Józef Pokusa, kierownik referatu ruchu drogowego w Tarnobrzegu.

  Jego zdaniem, to że należy zapinać pasy, dociera do większości kierowców dopiero wtedy, gdy sami doświadczą konsekwencji wynikających z bagatelizowania ostrzeżeń i apeli. Jak uważa Józef Pokusa, choć na długich trasach kierowcy raczej pamiętają o zapinaniu pasów, to już podczas jazdy po mieście często nie stosują się do tego przepisu.

  Bogdan Krysa, młodszy aspirant z wydziału ruchu drogowego policji w Stalowej Woli, zwraca uwagę jeszcze na inną rzecz.

  - O ile większość osób pilnuje się, by zapiąć pasy gdy siedzi na przednim siedzeniu, na tylnej kanapie już tego nie robi - ubolewa policjant.

  KARZĄ ZA BEZMYŚLNOŚĆ

  Podczas niedzielnej, ogólnopolskiej akcji "Pasy" na dwadzieścia dwa skontrolowane przez stalowowolską drogówkę samochody, w ośmiu przypadkach złamane zostały przepisy do tyczące pasów bezpieczeństwa. Jak wylicza Bogdan Krysa, do obowiązujących wytycznych nie zastosowało się sześciu kierowców i jeden pasażer. Jeden przypadek dotyczył także dziecka, które mimo zalecanej w jego wieku jazdy w foteliku, podróżowało jak dorosły, na tylnej kanapie.

  Na niesubordynowanych kierowców czekają kary. Za jazdę bez zapiętych pasów można otrzymać mandat w wysokości stu złotych oraz dwa punkty karne. W wypadku przewożenia dziecka do lat dwunastu poza fotelikiem ochronnym, kierowca będzie musiał zapłacić 150 złotych. Przybędzie mu również punktów karnych. Za takie wykroczenie policjanci dopiszą mu kolejne trzy.

  CIĘŻARNE MOGĄ BEZ PASÓW

  Są jednak osoby, które w pewnych sytuacjach mogą sobie pozwolić na nie zapięcie pasów i nie spotka ich za to żadna kara. Do tej uprzywilejowanej grupy należą między innymi: kobiety w widocznej ciąży, osoby, u których podróż w pasach mogłaby wywołać jakieś uszczerbki na zdrowiu - muszą oni mieć przy sobie dokumentujące to zaświadczenie lekarskie, kierowcy taksówek, przewożący pasażerów oraz egzaminatorzy i instruktorzy jazdy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo